Bogovič in Novakova še nista želela konkretno komentirati neuradnih predlogov za ministrske kandidate. Novakova je sicer seznanjena le z nekaterimi predlogi za možne ministre. Tako si želi, da bi bodoči minister za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki bo funkcijo prevzel od nje, deloval povezovalno in bi spodbujal pri ohranjanju slovenstva.

Novakova si tudi želi, da vlada, če bo sestavljena, ne bi bila manjšinska, ampak trdna »in ne bi vedno spreminjala smeri rešitev«. »Najslabše je namreč, če kar naprej spreminjamo koncepte,« opozarja predsednica NSi, stranke, ki bo v primeru nove vlade pristala v opoziciji.

Bogoviča skrbi, da nova vlada ne bo zdržala do konca

Bogovič predvideva, da se bo koalicija nocoj oblikovala, nakar bo čas za komentarje. Sicer pa meni, da očitno sestavljajo koalicijo, »s katero bi želeli dočakati konec mandata«.

A je oblikovanje koalicije po njegovem mnenju manjša težava potencialnih partneric, saj da bodo ključne težave nastopile tisti dan, ko bodo zasedli ministrska mesta. Tedaj se bo ugotovilo, pravi, koliko se bodo sposobni dogovoriti o načinu dela in ključnih resnih vprašanjih, kot sta sanacija bank in javnofinančna stabilnost. Napoved delovanja nastajajoče koalicije je tako po besedah Bogoviča nehvaležna, boji pa se, da ne bo vlada vzdržala do konca mandata in bomo imeli predčasne volitve.

Novakova in Bogovič sta komentirala tudi domnevna nesoglasja DL in PS glede področja energetike ter boj za ministrstvo za infrastrukturo in prostor, pod katerim je trenutno to področje.

Partnerice precej različna mnenja glede lastništva v energetiki

Predsednik SLS ugotavlja, da je energetika področje, ki očitno razgreva vsako vlado in »tudi v tej je podobno«. Po njegovih besedah je sicer vprašanje, kaj je v aktualnem primeru elementarni spor, je pa spomnil, da je na področju energetike v prihodnje pričakovati precej investicij in to »ni nepomembno«.

Ocenjuje pa, da imajo potencialne partnerice precej različna mnenja glede lastništva v energetiki. To po njegovem mnenju zagotovo eno od področij, na katerem se bodo »lomila kopja«, glede na to, da »imamo v prihajajoči koaliciji nekatere, ki jih lahko mirno imenujemo ultra liberalci, nekatere pa ultra socialisti«.

Tudi po besedah Novakove se »očitno ve, da je v energetiki veliko denarja in imajo stranke zato željo obvladovati to področje«. A ob tem opozarja, da bi moral biti cilj »obvladovanja« zlasti to, da to področje dela učinkovito in dobro ter da se dobički ne prelivajo v zasebne ali strankarske žepe.

To je v odgovoru na vprašanje na novinarski konferenci po seji vlade komentiral tudi minister za delo, družino in socialne zadeve, ki opravlja tekoče posle, Andrej Vizjak. »Verjamem, da je tukaj kar precej interesov in da imajo vplivne energetike tako v Pozitivni Sloveniji kot v Državljanski listi in verjetno si ti obetajo oz. želijo to področje tudi zaradi krepitve tega vpliva,« je dejal Vizjak.

Novakova je bila sicer v preteklosti večkrat kritična prav do ravnanja prvaka DL Gregorja Viranta. Bodočim koalicijskim partnerjem svetuje, naj, ko se bodo enkrat dogovorili o koalicijski pogodbi, držijo skupaj in delujejo enotno. To je, kot pravi, najboljše za vlado in za državo.

Predsednica NSi obžaluje, da Šušteršič v DL nima »več besede«

DL bo sicer prav danes na seji sveta odločala o vstopu stranke v koalicijo. Predsednik Gregor Virant naj bi danes prejel odgovor mandatarke Alenke Bratušek na pismo z zahtevami, ki ji ga je poslal minuli teden. Med zahtevami naj bi bilo tudi vodenje ministrstva za infrastrukturo vključno s področjem energetike, ki naj bi ga po nekaterih informacijah vodil Virant sam.

Vprašanje nadaljevanje projekta slabe banke in državnega holdinga, za kar se DL zavzema, je sicer po pogajanjih potencialnih partneric o tem področju nekoliko potihnilo. A podpredsednik DL Janez Šušteršič, ki se je tudi udeležil pogajanj, z doseženim naj ne bi bil zadovoljen. Od današnje razprave in argumentov na seji sveta stranke bo tako odvisna tudi njegova nadaljnja vloga v stranki, je ponovil v torek.

Da v DL Šušteršič nima »več besede«, obžaluje predsednica NSi. Po njenih ocenah je bila namreč Šušteršičeva finančna politika zelo dobra. »Tu se opaža, da DL pogosto spreminja smeri,« je še dodala.