Sedem let po menedžerskem prevzemu Trima bodo očitno nadzor nad trebanjsko skupino prevzele njene banke upnice. Čeprav naj bi predsednica uprave Trima Tatjana Fink banke v zadnjih tednih poskušala prepričati, da je sanacija družbe izvedljiva tudi brez dokapitalizacije, ji bankirjev očitno ni uspelo prepričati.

Po navedbah naših virov naj bi namreč banke kot ključen pogoj za sanacijo postavile dokapitalizacijo Trima s pretvorbo dela posojil v kapital. Koliko posojil bi banke pretvorile v kapital Trima, za zdaj še ni znano. To bo namreč v veliki meri odvisno tudi od cene dokapitalizacijske delnice, o kateri naj bi se banke še vedno dogovarjale z upravo. Po neuradnih informacijah naj bi banke v zameno za sodelovanje pri sanaciji Trima zahtevale pridobitev kar 75-odstotnega lastniškega deleža, kar bi jim dejansko omogočilo prevzem vseh vzvodov odločanja v družbi.

Drugi pogoj bankirjev pa je imenovanje nekdanjega predsednika uprave Adrie Airways Klemna Boštjančiča za prokurista družbe. Boštjančiča je po naših informacijah predlagala Unicredit banka, na zadnjem sestanku pa je njegovo imenovanje podprla tudi večina preostalih bank upnic. V Trimu so sicer prvotno želeli, da bi nad izvajanjem načrta prestrukturiranja bdel neke vrste koordinator, vendar je bil za banke ta predlog nesprejemljiv in zahtevajo, da bi sanacijo nadziral prokurist s polnimi pooblastili.

To sta tudi ključna pogoja bank, ki naj bi se že dogovorile o dolgoročnem reprogramu posojil in znižanju obrestne mere. Prav tako naj bi se bankirji že dogovorili tudi o bančnih garancijah, ki jih potrebuje Trimo za konkuriranje na mednarodnih razpisih.

Usoda trebanjske skupine, ki ima po zadnjih podatkih okoli 1000 zaposlenih, je tako v rokah Finkove in preostalih ključnih menedžerjev, ki prek družbe Trimo Investment obvladujejo 57 odstotkov lastništva. Po zakonu o gospodarskih družbah lahko namreč prokurista imenuje le uprava, torej v primeru Trima Finkova. Poleg tega morajo dokapitalizacijo s pretvorbo dela posojil v kapital potrditi tudi delničarji Trima, kar pa brez soglasja Trima Investment in Zlate Monete II (posredno v lasti nekdanjih menedžerjev Probanke), ki obvladuje četrtino lastništva, ni izvedljivo.

Časa za sprejetje odločitve Finkova sicer nima več veliko, saj družbi konec junija zapade velik del posojil. Spomnimo, da je Trimo že konec marca z bankami sklenil dogovor o moratoriju za odplačilo glavnice posojil, ki so ga nato podaljšali še za tri mesece.

Leto 2012 je bilo sicer za Trimo eno izmed najtežavnejših doslej. Čisti prihodki matične družbe so se namreč lani znižali za skoraj deset odstotkov, na 92,4 milijona evrov, medtem ko se je čista izguba povzpela na skoraj osem milijonov evrov. Velik del izgube je povezan z oslabitvami naložb, ki so dosegle skoraj šest milijonov evrov, vendar za zdaj še ni znano, katere naložbe so morali v Trimu lani slabiti, saj letnega poročila še niso javno objavili. Prav tako za zdaj še vedno ni znano, kako je lani poslovala Skupina Trimo. Kljub padcu prihodkov se je dobiček iz poslovanja pred amortizacijo (EBITDA) matične družbe Trimo zvišal za skoraj četrtino, na 4,7 milijona evrov. Konec lanskega leta je imel Trimo ob 34,4 milijona evrov kapitala za 46 milijonov evrov finančnih in 28 milijonov evrov poslovnih obveznosti.

Še v bistveno slabšem položaju kot Trim pa je njegov večinski lastnik. Trimo Investment je imel namreč konec lanskega leta skoraj milijon evrov negativnega kapitala in za 17 milijonov evrov posojil, za katera je zastavil najmanj 27 odstotkov Trima. Delnice Trima sicer predstavljajo pretežni del premoženja Trima Investment, ki je imel konec lanskega leta v lasti zgolj še za pol milijona evrov naložbenih nepremičnin ter za tri milijone evrov poslovnih terjatev.