Svet Banke Slovenije je danes obravnaval trenutna gospodarska in finančna gibanja v državi in potrdil objavo aprilske publikacije Gospodarska in finančna gibanja ter februarske publikacije Ekonomski odnosi Slovenije s tujino.

Banka Slovenije ugotavlja, da se je na začetku leta povečala predvsem dejavnost v izvoznem sektorju, in to zaradi dokaj uspešnega preusmerjanja k državam zunaj območja evra. Izvoz tako ostaja glavni dejavnik gospodarske aktivnosti.

Presežek na tekočem računu plačilne bilance ob tem narašča, kar omogoča zniževanje dolga do tujine. Trendno zniževanje stroškov dela na enoto proizvoda pa po navedbah Banke Slovenije izboljšuje stroškovno konkurenčnost.

Kratkoročni obeti še vedno neugodni in negotovi

Kljub izboljšanju gospodarskih gibanj v začetku leta pa so kratkoročni obeti po opozorilih Banke Slovenije še naprej neugodni in negotovi. Nadaljevanje neugodnih razmer v mednarodnem okolju in šibko domače povpraševanje pa ne kažeta na možnost bistvenega izboljšanja gospodarskih razmer v letošnjem letu.

Banka Slovenije izpostavlja naraščajočo brezposelnost, padanje kazalca gospodarske klime, do zdaj najvišji pa je po anketnih kazalnikih tudi delež podjetij, ki se srečuje z omejitvami pri financiranju.

Vseeno pa makroekonomski kazalniki po oceni Banke Slovenije kažejo na postopno izravnavanje neravnovesij, nastalih pred krizo.

Ob tem navajajo, da je Slovenija v zadnjem letu sprejela precej ukrepov v smeri uravnoteženja javnih financ in potrdila pokojninsko reformo ter reformo trga dela. V proceduri sta še prenovljena stečajna zakonodaja, v teku pa so tudi aktivnosti za izvedbo zakona o slabi banki.

Hitro je treba sprejeti nadaljnje ukrepe

Kljub temu pa je, tako Banka Slovenije, nujno hitro sprejetje verodostojnega programa nadaljnjih ukrepov za vzdržno javnofinančno konsolidacijo in povrnitev nemotenega dostopa do financiranja na mednarodnih trgih, kar naj bi prispevalo k postopnemu izboljševanju gospodarskih razmer.

"Pri tem bo zelo pomembno, da so ukrepi jasni, ciljno naravnani in postavljeni v ustrezen časovni okvir," so prepričani v Banki Slovenije.

Glede nadaljnjega ukrepanja vlade opozarjajo, da so možnosti fiskalne politike za spodbujanje rasti v trenutnih razmerah omejene, smiselna pa je uporaba ukrepov z najmanjšim negativnim učinkom na gospodarsko rast in razpoložljiv dohodek gospodinjstev.

Svet Banke Slovenije je danes sprejel tudi podzakonska akta, povezana s projektom prestrukturiranja podjetij. Gre za spremembe sklepa o upravljanju s tveganji in izvajanju procesa ocenjevanja ustreznega notranjega kapitala za banke in hranilnice ter za dopolnitve sklepa o poročanju posameznih dejstev in okoliščin s strani bank in hranilnic.