Ta teden bodo policisti poostreno preverjali, ali so vozniki uživali alkohol. Nadzori bodo časovno in krajevno prilagojeni pričakovani problematiki, predvsem na območjih, kjer bodo morebitne večje javne prireditve. Ob tem bodo merili tudi hitrost in ugotavljali druge kršitve cestnoprometnih predpisov. Policisti bodo v okviru akcije še posebej pozorni na voznike, ki bodo vozili objestno in bodo storili hujše prekrške. Ti vozniki bodo morali obvezno opraviti tudi preizkus z alkoskopom. Poostreni nadzori prometa bodo potekali tudi po metodologiji Promil. V tem obdobju bodo povečali število odrejenih preizkusov alkoholiziranosti pri voznikih, ki bodo prekršili cestnoprometne predpise, poostreno pa bodo nadzirali tudi spoštovanje Zakona o omejevanju porabe alkohola.

Gre za četrti in zadnji del letošnje preventivne akcije 0,0 šofer (prvi del je potekal maja, drugi oktobra, tretji pa novembra), ki jo vodi Ministrstvo za zdravje in katere namen je zmanjšati število prometnih nesreč in njihovih posledic ter zmanjšati delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč. Poleg policije v akciji sodelujejo tudi druge vladne in nevladne organizacije.

Lani več nesreč zaradi alkohololiziranih voznikov

Lanske statistike, ki jih je policija navedla v izvedbenem načrtu preventivne akcije 0,0 šofer, so pokazale, da se je število alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč s smrtnim izidom se je v letu v primerjavi z letom 2011 povečalo za 35 %. V letu 2012 pa se je precej povečal tudi delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč s smrtnim izidom. Leta 2011 je bilo 20% tistih, ki so povzročili prometno nesrečo s smrtnim izidom pod vplivom alkohola, leta 2012 pa je bilo takih (34 – 122 povzročiteljev od teh 42 pod vplivom alkohola).

Statistike tudi kažejo, da se največ prometnih nesreč pod vplivom alkohola zgodi ob koncih tedna ob petkih in sobotah in v poznih nočnih in zgodnjih jutranjih urah. Gledano po obdobjih preko leta pa so najbolj problematični pomladno-poletni meseci ter obdobje martinovanja in prednovoletni čas. Alkoholiziranost povzročiteljev po starosti je najvišja v starostni skupini med 24 in 34 let. Največ prometnih nesreč pod vplivom alkohola se zgodi na cestah v naseljih in v njihovi bližini (regionalne in lokalne povezave). Najpogosteje je alkohol sovzrok skupaj s hitrostjo in nepravilno smerjo ali stranjo vožnje.