Vsem tem je pokojninski zavod na podlagi omenjenega zakona poslal zgolj obvestila o "negativni uskladitvi" njihovih pokojnin. Po plazu protestov in pritožb na tako nepravno ravnanje je ustavno sodišče presodilo, da mora zavod vsakemu od omenjenih upokojencev izdati odločbo.

V tednu dni 9859 pritožb na odločbe Zpiza

Konec avgusta je Zpiz tako izdal 25.430 ugotovitvenih odločb za omenjeno znižanje oziroma negativno uskladitev pokojnin. V samo dobrem tednu, bolj natančno do 7. septembra, je zoper te odločbe na zavod prispelo kar 9895 pritožb.

V pokojninskem zavodu za zdaj še ne komentirajo prevladujočih razlogov za pritožbe, vendar je mogoče sklepati, da večina temelji tudi na prepričanju, da ta 143. člen Zujfa ni v skladu z ustavo. Predvsem zato, ker pokojnine omenjenim upokojencem znižuje povsem arbitrarno in nesorazmerno. Zujf je denimo plače v javnem sektorju znižal za približno 3 odstotke, funkcionarjem za 8 odstotkov, pokojnine 26.300 upokojencem pa za 20 do 25 odstotkov. Pri drugih upokojencih so pokojnine samo zamrznili. Ko gre za pokojnine nekdanjih častnikov JLA, je vprašanje, ali se ne krši tudi temeljna ustavna listina o samostojnosti in neodvisnosti, ki v 14. členu aktivnim vojaškim in civilnim osebam v JLA zagotavlja statusne, socialne in druge pravice. Ne nazadnje je bilo z Zujfom kršeno tudi načelo zaupanja v pravo in pričakovane pravice. Če bi pritožnik vedel, da bo izgubil 20 odstotkov pokojnine, se zagotovo ne bi odločil za poklic častnika JLA, je denimo navedeno v eni od pritožb na odločbo Zpiza, da se mu pokojnina "negativno uskladi "za minus 350 evrov na mesec.

Ustavno sodišče še vedno molči

Na vprašanje, ali ti in drugi v pritožbah navedeni razlogi držijo ali ne, bi moralo kar se da hitro odgovoriti ustavno sodišče. Zahtevo za presojo ustavnosti 143. člena Zujfa je med drugimi vložila tudi varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik. Med drugim v zahtevi opozarja tudi na sporen (rokohitrski) način sprejemanja zakona, na kršitev načela jasnosti in določnosti predpisov ter na kršitev človeškega dostojanstva. Po mnenju varuhinje bi sodišče moralo ustavnost tega člena obravnavati absolutno prednostno in uveljavitev tega člena do dokončne odločitve zadržati.

Ustavni sodniki so njeno zahtevo obravnavali prejšnji četrtek. Odločili pa so le o tem, da bodo zahtevo obravnavali absolutno prednostno. Odločitve o predlogu za začasno zadržanje še ni, tudi natančnega datuma odločitve o morebitni neustavnosti ni mogoče napovedati, so še uradno sporočili iz ustavnega sodišča. Neuradno je iz poznavalskih virov slišati, da je vsaj peterica sodnikov, ki so politično bolj naklonjeni aktualni desni vladni koaliciji, v velikem precepu med politično lojalnostjo in lastno strokovno integriteto. Ne gre namreč pozabiti, da ima ta 143. člen Zujfa močan ideološki naboj obračuna z domnevnimi političnimi nasprotniki zdajšnje vlade. Na drugi strani pravna stroka večinoma ne dvomi, da je razlogov za odločbo o neustavnosti omenjenega člena Zujfa več kot dovolj in da so nekateri tako očitni, da jih ni mogoče mirne (pravne) vesti spregledati.

Opozicija za črtanje 143. člena Zujfa

Po drugi strani zavlačevanje z odločitvijo koristi vladi, saj naj bi na račun "negativne uskladitve" več kot 26.000 pokojnin do konca leta privarčevala okrog 30 milijonov evrov. Čim dlje torej odločitve ustavnega sodišča ni, tem dlje bo lahko tako varčevanje trajalo. Gre torej za nekakšno kreditiranje vlade, ki je v finančni stiski, na račun omenjenih upokojencev. Med tistimi, ki so se naveličali čakati na odločitev ustavnega sodišča, so poslanci opozicijskih SD in PS, ki nameravajo znova vložiti zakonsko novelo, s katero bi sporni 143. člen iz Zujfa črtali in tako ne le upokojencem povrnili pravice, ki so jih imeli, ampak tudi utrdili zaupanje v pravno državo.

Predlog te novele so v podpis ponudili tudi poslancem Državljanske liste in DeSUS, se pravi strankama, ki sta takoj po sprejetju Zujfa obljubljali, da bodo septembra ta zakon popravili tako, da bo ohranjeno načelo sorazmernosti in hkrati ne bodo ogrožene javne finance. Za zdaj se omenjeni stranki opoziciji nista pridružili.