Podpora za Petra Ješovnika

Najbolj očitno je proti Türku nastopil DeSUS, saj so predlogu nasprotovali štirje od petih poslancev te stranke. Nekoliko bolj diskretno sta Türka "zminirali" tudi Državljanska lista (glas proti sta oddala le Gregor Virant in Katarina Hočevar, drugi pa niso glasovali) in SLS, kjer so trije poslanci (Franc Pukšič, Jasmina Opec in Janez Ribič) Türka celo podprli. Predsednica uprave AUKN tako ostaja Dagmar Komar, družbo pa ji bo delal član SDS Peter Ješovnik. Nekdanji direktor Japtija je bil namreč za koalicijske partnerje bolj sprejemljiv kot Türk, čeprav je med letoma 2005 in 2009 med drugim sedel tudi v nadzornem svetu NLB.

Takšnega razpleta včerajšnje izredne seje državnega zbora, ki je imela na dnevnem redu zgolj točko o imenovanju nove uprave AUKN, premier Janša zagotovo ni pričakoval. Še posebno ne po burnem dogajanju v četrtek, ko naj bi z umikom napovedi, da bo na glasovanje o fiskalnem pravilu vezal zaupnico, notranje spet discipliniral koalicijo. Oba kandidata za upravo AUKN je namreč že v četrtek zvečer na dopisni seji potrdila vlada - takrat očitno še brez prevelikih ugovorov koalicijskih partneric. Türkov "padec" naj bi bil po neuradnih informacijah tudi eden od ključnih razlogov za včerajšnjo naglo odpoved popoldanskega vrha koalicije.

Türk je bil prepričan v imenovanje

Rdeče luči v državnem zboru zagotovo ni pričakoval niti Türk, ki je še pred imenovanjem pojasnjeval, da "bo njegova prva poteza normalizirati odnos med vlado in AUKN", dosedanje vodstvo agencije pa je označil za "razvajenega otroka, ki si domišlja, da je središče sveta". Predlog za Türkovo imenovanje je tako od koalicijskih partneric poleg SDS podprla le še NSi. "Težko je najti ljudi, ki izpolnjujejo zahtevane pogoje (pet let vodstvenih izkušenj, nekaznovanost, ne sme biti funkcionar v lokalni skupnosti, op. a.), v tako kratkem času. Türka smo podprli, ker AUKN potrebuje upravo s polnimi pooblastili," je za Dnevnik pojasnil vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin.

Že pred glasovanjem v državnem zboru se je v političnih krogih na veliko ugibalo, zakaj so druge koalicijske partnerice upravljanje milijardnega premoženja države sredi skupščinske sezone povsem prepustile največji koalicijski stranki. Po prvih nesoglasjih na svetih strank je bilo po včerajšnji seji mandatno-volilne komisije, ki je podprla le Ješovnika, jasno, da se Janši utegne zatakniti.

Šušteršič ostal na brisanem prostoru

Stranka se je očitno "zgodila" tudi ministru za finance Janez Šušteršič, avtorju ideje o ustanovitvi SDH, ki bi AUKN ukinil. Ker so odločanje o SDH umaknili z dnevnega reda včerajšnje seje in ga prestavili na jesen, je vladi grozilo, da se bo še vse poletje za glasovanje na skupščinah morala usklajevati z obstoječo upravo AUKN, v kateri sta bila poleg Komarjeve še Marko Golob in Danilo Grašič.Po tem, ko je slednja državni zbor včeraj razrešil, je bila pred odločitvijo, tako Šušteršič, ali umakniti predlog njune razrešitve ali predlagati vršilca dolžnosti. Vlada se je odločila za slednje, je pojasnil Šušteršič, ki je z imenovanjem Türka soglašal, ne pa tudi njegova stranka.

Vodstvo AUKN se bo tako pred prihajajočimi skupščinami državnih družb okrepilo z Ješovnikom. Ta se bo verjetno moral posloviti z mesta predsednika komisije za podjetništvo in konkurenčnost pri strokovnem svetu SDS, saj zakon o upravljanju kapitalskih naložb članom uprave in sveta AUKN funkcij v organih političnih strank ne dopušča. Ješovnik ima po zakonu tri mesece časa, da odstopi, vendar bi lahko AUKN v primeru soglasja o ustanovitvi SDH že pred tem ukinili. Ob tem se postavlja tudi vprašanje, kako bo AUKN z Ješovnikom v upravi razčiščevala posle v NLB, saj je bil ta član nadzornega sveta banke v obdobju, ko se je zaradi vsesplošne evforije, spodbujene z visoko gospodarsko rastjo, podelilo največ danes slabih posojil. Prav tako ni jasno, ali in v kolikšni obliki bo željam vlade pri kadrovanju nasprotovala uradno še vedno predsednica uprave AUKN Dagmar Komar.