"Ta združba monopolistov so največji zaslužkarji v Evropi," je ogorčen predsednik vseslovenske civilne pobude Dimnik Tone Kristan, ki je predstavil omenjeni primer in zatrdil, da se je zaradi takšnega "kriminala" protestu civilne pobude proti dimnikarski zakonodaji pridružilo že 31 občin in nekaj deset tisoč ljudi. Tudi generalna sekretarka Skupnosti občin Slovenije Jasmina Vidmar je pojasnila, da se občine dnevno srečujejo s pritožbami ljudi nad velikimi zneski za dimnikarske storitve, pa čeprav dimnikarji včasih niti v stanovanje ne stopijo oziroma nihče ne ve, ali so v resnici opravili svoje delo in kako dobro so ga opravili. Pritožbe državljanov dobivajo tudi državnozborski poslanci in celo protikorupcijska komisija.

"Stanje je blago rečeno katastrofalno. Gre še za eno slabo dediščino bivšega MOP (ministrstva za okolje in prostor, op. p.). Zmešnjava takšna, da se z njo ukvarja protikorupcijska komisija, računsko sodišče..." je na svoj spletni profil na facebooku včeraj zapisal poslanec SD in predsednik parlamentarnega odbora za kmetijstvo, gozdarstvo, prehrano in okolje Dejan Židan. Kljub več let starim pozivom tako računskega sodišča - to po reviziji iz leta 2006 zdaj opravlja novo revizijo - kot pristojnih inšpekcijskih služb pa tudi poslancev in celo samih dimnikarjev namreč pristojno ministrstvo (nekdaj ministrstvo za okolje in prostor, sedaj ministrstvo za kmetijstvo in okolje) še vedno ni zagotovilo primernega nadzora nad izvajanjem dimnikarske službe, pereč problem pa ostajajo tudi visoke cene in predvsem nepregleden cenik dimnikarskih storitev, ki dimnikarjem omogoča kreativno izstavljanje računov. Pri tem dimnikarstvo predstavlja javno gospodarsko službo, ki jo država prek koncesij dodeljuje dimnikarskim podjetjem, cenik storitev pa oblikuje pristojno ministrstvo.

"Stvari so v zakonodaji zelo dobro urejene, žal pa sistem ni uveljavljen v celoti - šepa predvsem nadzor - zato se zavzemamo za to, da se do konca realizira sistem in spremeni cenik storitev, ki ga je okoljsko ministrstvo leta 2009 spremenilo brez kakršne koli razprave s koncesionarji," je predlagal svetovalec pri Zbornici komunalnega gospodarstva na Gospodarski zbornici Slovenije Dušan Butina. Že omenjeni parlamentarni odbor pa je včeraj okoljskega ministra Franca Bogoviča pozval, naj čim prej spremeni predpise in odpravi trenutne anomalije na tem področju ter ustvari še vedno neizvedene evidence kurilnih naprav in storitev dimnikarske službe, ki bi omogočile pregleden in enostaven nadzor nad delom koncesionarjev. Odbor je tudi naložil ministrstvu, naj preuči možnost za liberalizacijo oziroma delno sprostitev posameznih storitev dimnikarske službe, da bi postale predmet tržne konkurence, s čimer bi uporabniki dobili možnost izbire izvajalca ob zagotovljeni regulirani ceni storitev. Minister Bogovič je že napovedal, da želijo manjkajočo spletno aplikacijo merilnih naprav in dimnikarskih storitev vzpostaviti do jeseni, prav tako pa je podprl delno liberalizacijo področja.