Po poročanju medijev je bil namreč novoimenovani prvi mož Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Boris Štefanec član PS, iz stranke pa je izstopil na začetku marca, ko je izvedel, da je "resen kandidat" za omenjeno funkcijo.

Kovačeva in Habičeva, ki sta predsedovali komisijama za izbor novega predsednika in njegovih namestnikov, sta zapisali, da sta obe komisiji v obeh postopkih delovali na temelju zakona in po vnaprej določenih načelih, merilih, pravilih in ob smiselni uporabi zakona o splošnem upravnem postopku.

Primernost vseh kandidatov sta sicer komisiji po njunih navedbah presojali po enotnih kumulativnih pogojih in merilih. Habičeva in Kovačeva sta pri tem izpostavili poznavanje pristojnosti KPK, poznavanje in razumevanje temeljne področne zakonodaje, ki ureja delovanje KPK, osebno strokovno uveljavljenost na področju integritete in preprečevanja korupcije ter etično držo, ki jo kandidat izkaže.

Predsednici izbirnih komisij sta še spomnili, da predsednika oz. namestnika KPK izmed kandidatov, za katere izbirna komisija ugotovi, da izpolnjujejo formalne pogoje in so primerni za to funkcijo, imenuje predsednik republike. Če izmed predlaganih kandidatov ne imenuje nobenega kandidata, kar je diskrecija samega predsednika, se postopek ponovi.

Na Štefanečevo imenovanje so se medtem odzvali še v koalicijski stranki DL. "Pričakovali smo močnega in nestrankarskega predsednika KPK, dobili pa šibkega in strankarskega. Zelo slabo," so zapisali na Twitterju.