Kazalniki gospodarske aktivnosti so se po zadnjih podatkih večinoma znižali

Zmanjševanje stroškov dela na enoto proizvoda se je po pojasnilih Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) pospešilo zaradi večje rasti produktivnosti dela in nadaljevanja skromne nominalne rasti stroškov dela. "Slovenija je tako ostala v skupini držav evrskega območja in EU z razmeroma ugodnejšim gibanjem stroškovne konkurenčnosti," so pojasnili in dodali, da so k obratu po letu 2010 prispevale predvsem dejavnosti iz menjalnega sektorja.

Sicer pa so se po Umarjevih pojasnilih v Sloveniji kazalniki gospodarske aktivnosti po zadnjih podatkih večinoma znižali, tudi kot posledica žledoloma, medletno pa so bili višji.

Realni izvoz blaga je bil v povprečju prvih dveh mesecev precej višji kot v enakem obdobju lani, prav tako tudi obseg predelovalnih dejavnosti. Gradbena aktivnost je bila ob februarskem znižanju za tretjino višja kot v enakem obdobju lani, najbolj se je okrepila v gradnji inženirskih objektov. Prihodek v trgovini na drobno pa praktično stagnira že od sredine lanskega leta in ostaja medletno nižji.

Naraščanje števila brezposelnih se je prekinilo

Po ugotovitvah Umarja se je na trgu dela v zadnjih dveh mesecih naraščanje števila brezposelnih prekinilo, a se težave mladih ob vstopu na trg dela še povečujejo.

Konec aprila je bilo brezposelnih 123.636 oseb, kar je 1,9 odstotka več kot aprila lani. "V prvih štirih mesecih letos se je med brezposelne skupno prijavilo manj oseb kot v enakem obdobju lani, predvsem je bilo manj tistih, ki so izgubili zaposlitev. Nekoliko več pa je bilo prijavljenih iskalcev prve zaposlitve, kar kaže na povečane težave ob vstopu mladih na trg dela," so poudarili.

Število delovno aktivnih medtem od spomladi lani ostaja nespremenjeno. Povprečna bruto plača se je februarja nadalje zvišala, a le zaradi rasti v javnih družbah, v zasebnem in državnem sektorju pa se ni spremenila.

Na 0,5-odstotno inflacijo pa so kot običajno vplivali predvsem sezonski dejavniki

Cenovna gibanja so tudi aprila ostala umirjena, na 0,5-odstotno inflacijo pa so kot običajno vplivali predvsem sezonski dejavniki, najbolj dražja obleka in obutev ter sadje in nekatere storitve.

Delež slabih terjatev v bančnem sistemu se je februarja povečal (za 0,7 odstotne točke na 13,9 odstotka celotne izpostavljenosti bančnega sistema, njihov obseg pa je znašal 5,8 milijarde evrov), medtem ko oblikovanje dodatnih rezervacij in oslabitev ostaja na nizki ravni. To se je v začetku leta precej umirilo in je bilo nižje kot v preteklih štirih letih - banke so tako v dveh mesecih oblikovale le za približno 30 milijonov evrov dodatnih rezervacij in oslabitev.

Obseg posojil domačim nebančnim sektorjem se je tudi marca znižal (71,4 milijona evrov), razdolževanje pa se letos postopoma upočasnjuje. Znižanje je bilo večinoma posledica nadaljnjega razdolževanja podjetij, v manjši meri pa tudi države, so še navedli v Umarju.