Dokumenti, ki smo jih pridobili v uradu predsednika države, razkrivajo, da je bila Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova) pod vodstvom Damirja Črnčeca pri obdelavi podatkov o desnem ekstremizmu pri nas selektivna. »Poleg tega želim opozoriti, da so postale, potem ko je Sova letos dobila novega direktorja, informacije, namenjene predsedniku republike in vrhovnemu poveljniku obrambnih sil, bistveno okrnjene, oziroma da so doživele selekcijo. To je ne samo zmanjšalo, temveč praktično onemogočilo predsedniku republike, da bi svetoval ukrepe v primeru ogrožanja državljank in državljanov Republike Slovenije ali demokratičnih institucij države.«

Tako lahko preberemo v pismu, ki ga je nekdanji predsednik države Danilo Türk konec leta 2012 posredoval svojemu nasledniku Borutu Pahorju. Zakon o Sovi sicer določa, da agencija o svojih ugotovitvah obvešča predsednika vlade, kadar gre za zadeve iz njihove pristojnosti, pa tudi predsednika republike, predsednika državnega zbora in pristojne ministre.

Moralna in etična plat »nekoliko zapostavljeni«

Kot smo že poročali v Dnevniku, je Sova na zahtevo parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (KNOVS) aprila 2012 pripravila poročilo o aktivnostih ekstremističnih skupin pri nas. Poročilo je obsegalo deset strani, pod njim pa je bil podpisan takratni prvi mož Sove Damir Črnčec, ki ga je druga Janševa vlada na to mesto imenovala na svoji ustanovni seji. Vendar pa ta dokument do parlamentarne komisije ni prispel, temveč je KNOVS šest mesecev kasneje prejel bistveno krajše, le dobre tri strani dolgo poročilo, ki je bilo vsebinsko »nepopolno« predvsem v delu o delovanju skrajno desnih skupin pri nas.

Glede na vsebino dokumentov, ki smo jih pridobili v predsedniški palači, se je z »bistveno okrnjenimi« informacijami Sove soočal tudi tedanji predsednik republike Danilo Türk. Pahorju je zato poleg omenjenega pisma predal tudi nekaj dokumentov o delovanju pripadnikov ekstremistične skupine Blood & Honour v Sloveniji. »To delovanje je razlog za zaskrbljenost, ki jo je med drugim izrazila Sova v več lanskih (2011, op. p.) poročilih. /.../ Ocenjujem, da problematika zahteva nadaljnjo pozornost predsednika republike kot vrhovnega poveljnika obrambnih sil,« je zapisal Türk in Pahorja seznanil tudi z zapisom njegovega pogovora z načelnikom generalštaba Slovenske vojske Dobranom Božičem.

Nekdanji predsednik države je namreč v tem pogovoru Božiča opozoril, da sta bili moralna in etična plat v SV »nekoliko zapostavljeni«, pri tem pa je navedel primer sodelovanja nekaterih pripadnikov SV v protestih, »kjer so bili identificirani kot nasilneži«. Kot je razvidno iz samega zapisa, je Božiča informiral tudi o pogovoru z ministrico za obrambo in načelnikom SV konec leta 2011 glede angažiranja pripadnikov SV v desnih ekstremističnih skupinah (poročilo Sove iz leta 2011). »O tem je bila izvedena konzultacija okrožnega tožilstva, ki pa ni ugotovila razlogov za pregon. Kljub temu pa gre za etično nesprejemljivo ravnanje pripadnikov SV, kar je v nasprotju tudi z določili Kodeksa vojaške etike,« lahko še preberemo v zapisu pogovora med Türkom in Božičem.

»Preprečevanje dela na področju desnega ekstremizma«

A če je sodelovanje med Sovo in predsednikom države leta 2011 potekalo nemoteno in je bil vrhovni poveljnik obrambnih sil seznanjen z nekaterimi informacijami o delovanju skrajno desnih skupin pri nas, se je že naslednje leto, ko je druga vlada Janeza Janša za novega direktorja Sove imenovala Damirja Črnčeca, zgodil preobrat.

»Predsednik je z veliko pozornostjo spremljal tudi razmere na področju celotne nacionalne varnosti. Informacije, katerih prejemnik je bil tudi predsednik države, so se po spremembi v vrhu Sove bistveno zmanjšale oziroma so doživele selekcijo,« je navedeno (tudi) v letnem poročilu o Türkovi dejavnosti na področju obrambe v letu 2012. Dodajmo, da je Türk ob odhodu iz predsedniške palače Pahorju predal tudi elektronsko sporočilo (pošiljatelj v dokumentu, ki ga hranimo v uredništvu, ni naveden), v katerem so poleg političnega kadrovanja na Sovi navedena tudi domnevna Črnčečeva prizadevanja za »preprečevanje dela agencije na področju desnega ekstremizma in neonacistov v Sloveniji«. Po mnenju pošiljatelja naj bi bile razlog za to povezave med člani SDS, Hervardov, Blood&Honour in Slovenske vojske. Ob tem velja dodati, da je bil Črnčec, ki se je leta 1994 na ljubljanskem Prešernovem trgu udeležil demonstracij zaradi zamenjave takratnega obrambnega ministra Janše (afera Depala vas), že pri svojih 32 letih »nagrajen« – v času prve Janševe vlade je namreč postal šef vojaške obveščevalne službe.

Urad predsednika države smo zaprosili tudi za zapis pogovora, ki je na temo poročila Sove potekal leta 2011 med tedanjo ministrico za obrambo Ljubico Jelušič in Türkom, vendar so nam iz predsedniške palače sporočili, da nam ga zaradi stopnje »zaupno« ne morejo posredovati.