Tri preostale koalicijske stranke so po kongresu, na katerem je Bratuškova proti ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću izgubila glasovanje za predsedniško mesto v stranki, končale sodelovanje s Pozitivno Slovenijo (PS), piše časnik.

Bratuškova je imela sicer na svoji strani večino poslanske skupine stranke, Jankoviću pa je uspelo pridobiti strankarsko bazo. Njegovo ponudbo, naj ostane predsednica vlade, je Bratuškova zavrnila kot nerealistično, piše FAZ.

Dodaja, da je kongres spominjal na kongrese jugoslovanskih komunistov, na katerih so »odpadnike« iz vodstva stranke odstranili s pomočjo »delavcev in kmetov«.

Oddaljila se je od leve gospodarske politike

Janković je Bratuškovi očital, da je popustila pritisku koalicijskih partnerjev in se oddaljila od leve gospodarske politike stranke. Sedaj je čas stranko vrniti h koreninam, je še dejal.

FAZ piše, da je Bratuškova ob začetku mandata obljubljala odvrnitev od konservativne gospodarske politike, ustavitev varčevanja in privatizacije ter boj proti recesiji z višjimi državnimi izdatki, pod pritiskom krize in koalicijskih partnerjev pa se je odmaknila od smeri, ki jo je začrtala njena stranka in bila med drugim prisiljena ustanoviti slabo banko.

V nasprotju s priporočili ekonomistov je premierka zavrnila možnost, da bi zaprosila za mednarodno pomoč, namesto tega je vlada vzela draga posojila na mednarodnih trgih in zvišala davke. Delodajalci se bojijo, da bi vladna kriza lahko zakasnila reševanje težav, še dodaja časnik.

O dogajanju v Sloveniji so minuli konec tedna pisali tudi nekateri drugi mediji, med drugim ameriška časnika The Washington Post in The New York Times, ki ob sklicevanju na ameriško agencijo AP pišeta, da se Sloveniji morebiti že junija obetajo volitve.