Informacijski pooblaščenec je tako odločil na podlagi zahteve novinarja 24ur Denisa Oštirja.

Odločba pooblaščenca po navedbah televizije od vlade zahteva najprej umik oznake interno in nato posredovanje magnetograma javnosti. Eden od razlogov, da je pooblaščenec odločil tako, je po poročanju televizije tehnični, saj je magnetogram nastal 31. julija, ko je bila seja, da gre za zaupne podatke, pa so se na vladi odločili šele 12. avgusta, ko je izbor kandidatov za evropskega komisarja že postal vroča tema v javnosti.

Po oceni pooblaščenca tudi ni mogoče oceniti, da bi razkritje magnetograma imelo kakšne konkretne škodljive posledice za varnost države ali za njene politične ali gospodarske koristi. Tudi "narava dela članov vlade je takšna, da je njihovo delo izpostavljeno presoji javnosti, zato argumenti organa ne zdržijo resne pravne presoje", je po poročanju televizije zapisano v odločbi.

Naj vlada z magnetograma seje umakne oznako tajno, je vlado že dvakrat pozvala tudi Komisija za preprečevanje korupcije. Poziv je najprej naslovila na vlado Alenke Bratušek, pozneje pa še na novo vlado.

Gre za sejo vlade z 31. julija, ki vsebuje zapise poteka odločanja vlade o izbiri slovenskih kandidatov za evropskega komisarja.

Tudi tokratno sejo MVK o komisarski kandidaturi Bratuškove zaznamovali proceduralni zapleti

Na začetnem, javnem delu današnje seje MVK je vodja poslanske skupine ZaAB Jani Möderndorfer opozoril, da komisija nima podlage za resno razpravo o vprašanju suma korupcije pri kandidaturi Bratuškove, ker nima dostopa do dotičnega magnetograma seje vlade. Zato je predlagal prekinitev seje, a je ta predlog večina članov komisije zavrnila.

V SDS so na drugi strani vztrajali, naj se seja nadaljuje. Anže Logar (SDS) je poudaril, da gre pri predlogih za prekinitev za poskus ohranjanja lika in imena nesojene evropske komisarke Bratuškove. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko pa je dodal, da bi predsednik MVK Mitja Horvat (SMC) moral zagotoviti tudi prisotnost sicer vabljenega predsednika vlade Mira Cerarja. Ta se je za odsotnost na današnji seji opravičil.

Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han pa je predlagal, naj se seja čim prej konča, saj so za ugotavljanje odgovornosti Bratuškove pristojne druge institucije. Na pobudo predsednika komisije Mitje Horvata (SMC) so člani nato sejo zaprli za javnost.

Vendar pa so tudi njeno nadaljevanje po besedah Horvata zaznamovali proceduralni zapleti. Kot je Horvat za STA povedal po zaprtem delu seje, so uspeli vsaj zagotoviti, da sta oba vabljena, torej Bratuškova in Štefanec, lahko podala svoji izjavi v zvezi s točko dnevnega reda. Vsebine njunih nagovorov pa ni pojasnjeval.

Niso pa po njegovih besedah danes obravnavali omenjenega magnetograma seje vlade, saj ga niso pridobili. Horvat ocenjuje, da ga ne bodo mogli pridobiti niti v prihodnje, zato bi lahko seja po njegovi oceni od danes naprej potekala javno.

O zamudi premierja Cerarja in poslanca SMC Ivana Preloga pri prijavi premoženjskega stanja Komisiji za preprečevanje korupcije člani MVK danes niso razpravljali.