V noči na četrtek je bilo na Beethovnovi 4 v Ljubljani, kjer ima sedež Slovenska ljudska stranka (SLS), živahno kot na železniški postaji. Kandidati, ki se bodo na volilnem kongresu 6. decembra potegovali za najvišje funkcije v stranki, so si podajali kljuko ter podpisovali in umikali svoje soglasje h kandidaturi. Razplet je naslednji: za predsednika naj bi se potegovali trije – pooblaščenec celjskega župana Marko Zidanšek, nekdanji prvak strankinega podmladka Damjan Medved in član izvršilnega odbora SLS Primož Jelševar – kandidatov za tri podpredsednike naj bi bilo osem. Med njimi sedanja podpredsednica in novopečena murskosoboška profesionalna podžupanja Jasmina Opec, Primož Jelševar, predsednik območnega odbora SLS Ribnica Luka Ilc, ravnatelj kranjske gimnazije Franc Rozman...

Bi – ne bi

Tik pred potekom roka za oddajo kandidatur je soglasje za predsedniški položaj podpisal tudi podpredsednik SLS Janez Tomšič, čeprav je mesec dni prej pisno zagotovil, da ga ta položaj ne zanima in da se dokončno poslavlja z vodstvenih funkcij, »ker vodenje SLS ni njegova prva prioriteta«. Včeraj zjutraj si je Tomšič spet premislil in sporočil, da ni več kandidat za predsednika SLS in da podpira Marka Zidanška. Soglasje h kandidaturi za predsednika je vložil in jo v manj kot eni uri umaknil tudi Luka Ilc.

Če bo ostalo pri gentlemanskem dogovoru med Zidanškom, Medvedom in Jelševarjem, starem nekaj dni, naj bi tudi Jelševar in Medved svojo predsedniško kandidaturo tik pred kongresom umaknila in bi delegati glasovali le o Zidanšku. A glede na to, da naj bi bila Jelševarjeva velika podpornika brata Podobnik (Janez in Marjan), je vprašanje, ali se bo Jelševar res umaknil. Tudi v novogoriškem občinskem odboru SLS so se njegove kandidature za predsednika včeraj zelo razveselili.

Nove klavzure ne bo

O popolnosti kandidatur za funkcije v SLS bo jutri odločal izvršilni odbor (IO). Po statutu se lahko zanje potegujejo tisti, ki so bili pred tem vsaj pol leta člani stranke. Po naših informacijah se je za člana izvršilnega odbora nameraval potegovati tudi predsednik zadružne zveze in soustanovitelj SLS Peter Vrisk, vendar naj soglasja na koncu ne bi dal. Če bi bil kandidat, bi bila vsekakor zanimiva odločitev IO o njegovi kandidaturi, saj je znano, da so ga pred tremi leti izključili iz stranke, ker ni hotel javno povedati, koliko zasluži kot prvi zadružnik. So pa vmes Vriska eselesovci že pomilostili, vsaj na simbolni ravni. Na nedavnih lokalnih volitvah je bil namreč na listi SLS kandidat za občinskega svetnika v Vojniku, pred dnevi je sodeloval tudi na sestanku peščice strankinih modrecev, ki so premlevali, kako SLS povleči iz blata in jo pripeljati nazaj v parlament. Toda slepomišenja okoli kandidatur za vodenje stranke ne dajejo slutiti, da ji bo to uspelo.

Za jutri napovedane vnovične klavzure SLS pred decembrskim volilnim kongresom ne bo. tat