Senat komisije za preprečevanje korupcije je, kot smo že napovedali v včerajšnjem Dnevniku, sprejel odločitev, da nadaljuje postopek nadzora nad premoženjskim stanjem Janeza Janše. Predsednik KPK Boris Štefanec je včeraj pojasnil, da Janšev spis že imajo, torej razpolagajo z vsemi ustreznimi dokumenti. Senat bo zdaj dokumente pregledal, morebitna neskladja pa bo odpravil s pomočjo zavezanca in drugih institucij. Ker je KPK pristojna za pregledovanje premoženjskega stanja funkcionarjev za zadnjih deset let, bodo morali listine, ki segajo v čas pred marcem 2005, izločiti. Spomnimo, da je Janša trisobno stanovanje v Komenskega ulici v Ljubljani od Imosa kupil 31. marca 2005, podjetje Eurogradnje, ki je bilo povezano z Imosom, pa je od Janše »šele« julija 2005 odkupilo zemljišče v Trenti.

Ob tem se postavlja vprašanje, kaj za nadaljevanje postopka pomeni obdobje, ko Janša ni bil funkcionar. Janša se namreč po odhodu njegove druge vlade ni vrnil v poslanske klopi in ni prejemal niti nadomestila po prenehanju funkcije. »Komisija preverja podatke o premoženjskem stanju, ki je bilo pridobljeno v obdobju opravljanja javne funkcije in še eno leto po prenehanju opravljanja funkcije,« odgovarjajo na KPK. To pomeni, da Janševega premoženja ne bodo mogli preverjati zgolj v obdobju med marcem in avgustom 2014, ko je bil Janša znova izvoljen v parlament in je s tem znova pridobil status funkcionarja po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije.

Kdaj bo KPK končala nadzor premoženjskega stanja predsednika SDS, Štefanec včeraj ni znal napovedati. Domneva pa, da se bo senat KPK tudi v primeru Zorana Jankovića odločil za nadaljevanje postopka, če bo vrhovno sodišče odpravilo poročilo o premoženjskem stanju predsednika Pozitivne Slovenije in ljubljanskega župana. pb