»To je čisto zavlačevanje postopka,« je ogorčeno dejal tožilec Stanislav Pintar iz specializiranega državnega tožilstva, ko je na včerajšnji obravnavi slišal, kakšna predloga je odvetnik Velimir Cugmas v četrtek tik pred koncem delovnega dne po faksu poslal okrožni sodnici Romani Gradič. Cugmas, ki zagovarja obtoženega Mirka Krašovca, je namreč sodnici v dopisu predlagal, naj iz spisa izloči nekatere listine, ki so po njegovem mnenju nezakonite, ker jih je tožilec pridobil sam, na svojo roko, ne da bi sodišče zanje prižgalo zeleno luč.

Podredno je zagovornik obtoženega sodnici predlagal, naj se tudi sama izloči iz sodnega procesa, ker se je z nezakonitimi dokazi seznanila, zaradi česar obstaja dvom o njeni nepristranskosti. Gradičeva je po nekajminutnem razmisleku odločno povedala, da se iz procesa ne bo izločila, da pa bo o predlogu za izločitev nekaterih dokazov odločala kasneje med sodnim postopkom. Tudi sama je bila mnenja, da želi Cugmas zavleči postopek in spodkopati avtoriteto sodišča.

Obtožnica ostaja enaka

Tožilec Pintar je predlogu za izločitev nekaterih dokazov nasprotoval. Poudaril je, da je zanje zaprosil na podlagi izrecnega zakonskega pooblastila in da po njegovi presoji v nobenem primeru niso nezakonito pridobljeni. Sicer pa je tudi včeraj vztrajal pri obtožnici, tako da obdolženemu Mirku Krašovca še vedno očita, da je skupaj z nekaterimi osebami, ki so že bile obsojene, sodeloval pri neupravičenem pridobivanju evropskih sredstev, s katerimi naj bi oživili dvorec Betnava. Šlo je za skoraj 1,8 milijona evra, ki jih je morala družba Betnava vrniti.

Spomnimo naj, da je lani senat okrožnega sodišča, ki mu je prav tako predsedovala sodnica Romana Gradič, Krašovca spoznal za krivega dveh kaznivih dejanj. Na dve leti zapora ga je obsodil, ker naj bi leta 2009 Antona Ekarta, ki je bil takrat vodja službe za investicije in vzdrževanje v Nadškofiji Maribor, napeljal k poslovni goljufiji na škodo EU. Ekart je namreč že kakšno leto prej na ločenem sojenju priznal, da je res podpisoval lažne gradbene situacije ter dnevnike in je bil zaradi tega tudi pogojno obsojen.

Mariničeva bo temeljito izprašana

Obtožbe, da je k poslovni goljufiji na škodo EU naklepno napeljeval tudi takratno direktorico družbe Betnava Dragico Marinič, pa je bil Krašovec oproščen, ker je sodnica ocenila, da tega kaznivega dejanja tožilstvo ni dokazalo. Obramba se je pritožila zoper obsodilni del sodbe, tožilstvo pa zoper oprostilnega, vendar je pritožbeno sodišče vso sodbo zaradi bistvenih kršitev kazenskega postopka razveljavilo.

Zahtevalo je, da mora okrožno sodišče v Celju ponoviti že izvedene dokaze, po potrebi dokazni postopek razširiti in med drugim podrobneje zaslišati nekdanjo direktorico družbe Mariničevo, ki je obdolženega v sodnem postopku še posebno močno obremenila. Dejala je namreč, da je vložila zahtevek za izplačilo evropskih sredstev, v katerem so bili prirejeni dokumenti, samo zato, ker ji je tako naročil Krašovec, ki se ga je zaradi njegovega velikega ugleda bala. Tako kot Ekartu naj bi tudi njej govoril, da obstaja skupen interes Nadškofije Maribor, družb Betnava in Vegrad ter ministrstva za gospodarstvo. Prav tako naj bi jo prepričal, da se lahko del sredstev EU za oživitev Betnave črpa že v letu 2009, čeprav dela v takšnem obsegu, kot je bil prikazan v lažnih gradbenih situacijah, sploh še niso bila opravljena. Prav tako naj bi ji zagotavljal, da je s predstavniki ministrstva dogovorjeno, da se v zahteve za sofinanciranje investicije lahko vključi tudi material, ki sploh še ni bil vgrajen.

Tožilec bi povabil nadškofe

Na včerajšnji prvi obravnavi ponovnega sojenja sodišče ni zaslišalo še nobene priče. Vzelo si je čas za obdolženega, ki je v več ur dolgem zagovoru znova poudaril, da je nedolžen in da so ga obtožili na osnovi neresničnih in prirejenih izjav Mariničeve in Ekarta. Poudaril je, da v inkriminiranem obdobju od 19. septembra 2009 do 15. oktobra 2009 na noben način ni sodeloval pri pripravah dokumentacije za zahtevek, zato naj tiste priče, ki bodo to ponovno trdile, jasno povedo, kje, kdaj in na kakšen način naj bi bil vpleten. Sojenje se bo nadaljevalo 20. februarja. Takrat bo znano, katerim dokaznim predlogom bo ugodila sodnica. Zagovornik in tožilec sta včeraj dala svoje predloge, pri tem pa sta se tako sprla, da jima je sodnica zagrozila s kaznijo. Tožilec je med drugim predlagal, da bi na prostor za priče pozvali tudi nekdanje nadškofe Antona Stresa, Marjana Turnška in Franca Krambergerja.