Normativi in standardi v šolstvu ostajajo nespremenjeni

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je po sestanku z ministrico za izobraževanje, znanost in šport Stanko Setnikar Cankar ter ministrico za kulturo Julijano Bizjak Mlakar dejal, da glede na odzive iz kulture, šolstva in drugih resorjev ugotavljajo, da je od 18 predlaganih ukrepov pet takšnih, ki dejansko ne bi imeli neposrednih učinkov. Tako so odstopili od ukrepov, ki neposredno posegajo v spremembo organizacije in v število zaposlenih. V prihodnjem letu, ki je kritično, bi po Koprivnikarjevih besedah že odpravnine pomenile prevelik strošek.

Tudi Setnikar Cankarjeva je v izjavi ob robu kongresa šolskega sindikata Sviz poudarila, da normativi in standardi v šolstvu ostajajo nespremenjeni. Ob tem pa na ministrstvu še naprej iščejo ukrepe, s katerimi bi v izobraževanju prihranili obljubljenih deset milijonov evrov. Prihranke bodo med drugim iskali pri materialnih stroških in racionalizaciji na različnih področjih. V naboru ukrepov med drugim ostajajo tisti s področja glasbene vzgoje, ki jih bodo prihodnji teden usklajevali z ravnatelji glasbenih šol.

Bizjak Mlakarjeva pa je bila po sestanku ministrov zadovoljna, da je umaknjen predlog za ukinjanje pravne subjektivitete javnim zavodom z manj kot 15 zaposlenimi. Predlog je bil po njenih besedah neutemeljen. Za svoj resor pravi, da je najprej treba ugotoviti, kako sploh je s poslovanjem zavodov. Kot sama pozna razmere, je bilo zaradi "strahovitega nižanja sredstev, ki jim je bil ta resor podvržen, veliko racionalizacij že izvedenih.

Štrukelj: očitno je prišlo do premika v sami vladi

Z umikom ukrepov so bili danes zadovoljni tudi zbrani na kongresu Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz). Kot je poudaril glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj, je očitno prišlo do premika v sami vladi.

Hkrati je opozoril, da te odločitve ne vplivajo na pogajanja o ukrepih na področju plač v javnem sektorju. "Sedaj moramo počakati na uradni predlog vladne pogajalske skupine, ki ga bomo verjetno dobili po prihodnji seji vlade," je napovedal.

Na kongresu so sicer poudarili, da na dodatno zniževanje mase za plače in drugih stroškov dela ne bodo pristali in se bodo z vsemi sredstvi borili proti njim. "Vključno s stavko, ki jo bomo uporabili kot skrajno sredstvo sindikalnega boja," je izpostavil Štrukelj. Sviz, ki želi tudi sprostitev napredovanj in zavrača posege v normative, je sicer že prijavil protestni shod za 3. december.

Koprivnikar: Ni korektno govoriti o demonstracijah med odprtimi pogajanji

Minister Koprivnikar je v izjavi za medije ocenil, da ni korektno govoriti o demonstracijah med odprtimi pogajanji. Sam takšne napovedi vidi kot vršenje pritiska.

Sindikati pa podobno menijo o grožnjah ministra za finance Dušana Mramorja, ki je v sredo dejal, da bi morala vlada v znižanje plač z zakonom, če jim ne uspe sprejeti dogovora o ukrepih, s katerimi bi znižali primanjkljaj pod tri odstotke BDP. V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije opozarjajo, da plačna politika ni v pristojnosti EU. Zato se sprašujejo, ali se želi Mramor želi skriti za prividom domnevnih bruseljskih zahtev.

Tudi v obeh policijskih sindikatih ne pristajajo na nikakršne dodatne posege v plače

Tudi v obeh policijskih sindikatih ne pristajajo na nikakršne dodatne posege v plače, prav tako zahtevajo umik predloga za ukinitev dodatka za stalnost in znižanje dodatka za delovno dobo.

Na skupni seji sta oblikovala tudi zahtevo po takojšnjem umiku dodatnih enostranskih predlogov na odhodkovni strani proračuna, ki še dodatno posegajo v pridobljene pravice zaposlenih, od vlade pa tudi zahtevata, naj zagotovi, da vsa ostala ministrstva in drugi proračunski porabniki izvedejo racionalizacijo in reorganizacijo v obsegu, kot sta jo do sedaj že opravila policija in ministrstvo za notranje zadeve. Najpozneje pri decembrski plači pa naj država policistom poplača vse zapadle obveznosti na podlagi že sklenjenih sporazumov.

Zahtevajo tudi nekaj zakonskih sprememb, pri tem pa menijo, da mora vlada takoj imenovati delovno skupino za celostno ureditev statusa zaposlenih.

Če jim vlada ne bo prisluhnila, so zoper njo v policijskih sindikatih napovedali takojšen začetek vseh aktivnosti sindikalnega boja, napoved stavke in druge ukrepe.

Vlada je za rešitev, ki bo v skupnem interesu

Vlada se je na seji seznanila s potekom pogajanj in še naprej podpira izhodišča, ki jih je sprejela, hkrati pa izraža pripravljenost, da v dogovoru s sindikati poišče rešitev, ki bo v skupnem interesu.

Na ministrstvu za javno upravo so pojasnili, da še vedno drži sredina napoved ministra Koprivnikarja, da bodo predloge natančno ovrednotili in se bo nato do njih, še pred nadaljevanjem pogajanj prihodnji četrtek, opredelila tudi vlada.

Že v torek, pa bodo premierju Miru Cerarju svoja stališča predstavili tudi predstavniki občin. V Skupnosti občin Slovenije (SOS) so na predsedstvu opozorili, da bodo iz evropskih skladov težko črpali sredstva za projekte, če vlada pri tem ne bo sodelovala s sofinanciranjem investicij.

Tisto, kar predstavnike lokalnih skupnosti sicer najbolj zanima, so predvsem pogajanja za povprečnino in interventni ukrepi za znižanje stroškov občinam.