»Začel sem razumevati, da se božja beseda in božja volja zgodi. Ob imenovanju sem začel to besedno zvezo razumevati še globlje in bolj osebno,« je pojasnil novi ljubljanski nadškof Stane Zore.

Kot je na novinarski konferenci povedal Zore, je apostolskemu nunciju Juliuszu Januszu, ki je vodil posvetovanja o novem nadškofu, ob predlogu, da bi postal nadškof, povedal vse svoje pomisleke in mu razodel vse svoje slabosti. »Ker vse to ni zadostovalo, da bi nuncij odstopil od papeževega sklepa«, pa je omenjeno odločitev »sprejel v duhu pokorščine kot služenje Kristusu in njegovemu evangeliju«.

O razlogih za imenovanje ne želi razglabljati

O razlogih, zakaj se je papež Frančišek odločil, da ga imenuje za nadškofa, Zore ne želi razglabljati, niti jih ne namerava iskati, čuti pa ob imenovanju odgovornost. Prepričan je tudi, da je prvo poslanstvo škofa služiti ljudem.

Od države 36. ljubljanski škof pričakuje, da bo Cerkev sprejemala kot partnerja v pogovorih in da bodo v medsebojnih pogovorih vedno ostali spoštljivi. »Tako lahko rešimo najtežja vprašanja,« napoveduje. Želi si tudi, da bi bili odnosi trdni in da njihova trdnost ne bi bila odvisna od vsakokratne oblasti.

Rad bi ustvaril prijetne okolišče

Želi si, da bi kot nadškof uspel ustvarjati prijetne okoliščine, v katerih bi vsi živeli človeško dostojanstvo. Zavzemal se bo za mirno sobivanje vseh ljudi v ljubljanski nadškofiji in tudi v Sloveniji.

Na vprašanje, ali namerava v nadškofiji izvesti kakšne reforme, pojasnjuje, da se mora bistveno bolj seznaniti z življenjem v nadškofiji. Že zdaj pa si želi, da bi manj izpostavljali stvari, ki niso pomembne za življenje Cerkve in za ljudi.

Če se človek, ne bi zavedal svojih omejitev, bi v takšno službo vstopil s predrznostjo

Glede pomislekov je Stane Zore pojasnil: »Ko je človek postavljen v položaj, da razmisli o nalogi, ki so mu jo zaupali, se spomni vseh razlogov proti. Zaveš se, kako nedorasel si na vseh področjih. Zavedaš se, da ne poznaš vseh zahtev službe, ki naj bi jo sprejel. Zaveš se svojih omejitev, kar je tudi nujno potrebno. Če se jih ne bi, bi človek v takšne službe vstopal s predrznostjo.«

Novi ljubljanski nadškof je prepričan, da zaupanje v vero v Sloveniji obstaja, v »Cerkev ga bomo pa vzpostavili z iskrenostjo, pristojnostjo in doslednostjo«.

Zoreta je za novega ljubljanskega nadškofa metropolita papež Frančišek imenoval v soboto, nekaj več kot 14 mesecev po tistem, ko je odpoved službi podal Zoretov predhodnik Anton Stres.

Škofovsko posvečenje Zoreta bo v nedeljo, 23. novembra ob 15. uri v ljubljanski stolnic