Svet Evrope je v poročilu o kršitvah evropske socialne listine v letu 2013 ocenil, da so razmere v Sloveniji precej dobre, ob tem pa izrazil zaskrbljenost nad neustreznimi socialnimi nadomestili. Slovenijo je opozoril na prenizko in časovno prekratko nadomestilo za brezposelnost, prenizko minimalno nadomestilo pri bolniških odsotnostih in prenizko minimalno pokojnino ter neenako obravnavo pri uresničevanju pravice do socialne varnosti delavcev migrantov iz tako imenovanih tretjih držav.

Najstarejša evropska organizacija ugotavlja, da znaša minimalno denarno nadomestilo za brezposelnost v Sloveniji le 350 evrov oziroma 50 evrov manj od najnižjega priporočenega zneska. Po oceni Sveta Evrope je »občutno prekratko« tudi zgolj trimesečno obdobje prejemanja nadomestila za do pet let zaposlitve.

Prav tako je v Sloveniji glede na evropsko socialno listino prenizka minimalna pokojnina. Najnižja zajamčena pokojnina, ki znaša 35 odstotkov najnižje pokojninske osnove, znaša zgolj 197,19 evra, kar je dvakrat manj od priporočenih 400 evrov. Kršitev socialne listine pomeni tudi prenizko zajamčeno nadomestilo za bolniško odsotnost. Namesto zaželenih 500 evrov znaša v Sloveniji zgolj 237,73 evra.

Negativno oceno evropskega odbora za socialne pravice glede socialnih nadomestil je sicer poleg Slovenije prejelo še 24 držav. Razmere naj bi bile z evropsko socialno listino usklajene le v Avstriji, Belgiji, Franciji in na Norveškem.

Ministrstvo za delo ne načrtuje sprememb

Na ministrstvu za delo pravijo, da poročilo še preučujejo. Sicer pa naj bi bilo po njihovem mnenju varstvo socialnega položaja upokojencev ustrezno urejeno, saj, kot pravijo, znaša najnižja pokojnina oseb s »polno« pokojninsko dobo (v letu 2013 moški 40 let, ženska 38 let in 4 mesece) 434,19 evra za moške oziroma 465,90 evra za ženske. Ob tem pojasnjujejo, da je višina pokojnin pač odvisna od vplačanih prispevkov.

Ministrstvo za delo ne načrtuje sprememb niti pri nadomestilu za brezposelnost, medtem ko naj bi očitke zaradi prenizkega minimalnega bolniškega nadomestila preučilo ministrstvo za zdravje v okviru načrtovane reforme zdravstvene zakonodaje.

Glede neenakopravne obravnave delavcev migrantov ministrstvo za delo pojasnjuje, da je enaka obravnava pri uresničevanju pravice do socialne varnosti zagotovljena vsem migrantom iz držav članic EU in iz tistih držav, s katerimi je Slovenija sklenila bilateralne sporazume o socialnem zavarovanju.

Za kršitve socialne listine krivo pretirano varčevanje

Svet Evrope je v 38 pregledanih državah ugotovil 180 kršitev določil evropske socialne listine, kar je največ v zadnjih letih. Porast kršitev je po mnenju Sveta Evrope povezana predvsem z zategovanjem pasu med gospodarsko krizo, ki krepi pritisk na zdravstvene sisteme in sisteme socialne varnosti, to pa najbolj prizadene revne, brezposelne, starejše in bolne. Generalni sekretar Sveta Evrope Thorbjoern Jagland je zato evropske vlade in mednarodne organizacije pozval, naj pri urejanju javnih financ posvetijo več pozornosti socialnim in ekonomskim pravicam. »Potreba po zaščiti vsakdanjih pravic delavcev in ljudi, ki ne morejo delati, je ključna evropska vrednota, ki v hudih časih postane še pomembnejša,« je opozoril.