Med dosežki na področju migracij ministrstvo izpostavlja aprila sprejeto novelo zakona o tujcih, ki je prinesla nekatere poenostavitve v postopkih za pridobitev dovoljenja za prebivanje in delo tujcev v Sloveniji. Med pomembnejše novosti sodi uvedba enotnega dovoljenja za prebivanje in delo po načelu "vse na enem mestu". Novela prenaša tudi koncept združitve družine za osebe s priznano mednarodno zaščito v Sloveniji.

Pri vključevanju državljanov tretjih držav v slovensko družbo je ministrstvo nadaljevalo z izvajanjem brezplačnega programa Začetna integracija priseljencev, v katerega je vključeno tako učenje jezika kot poznavanja družbe. Program se je izvajal v 22 krajih, vanj je bilo vključenih 1675 oseb. Po opravljenem programu je brezplačni izpit iz slovenskega jezika opravljalo 726 oseb, 78 odstotkov ga je opravilo uspešno.

Do konca novembra 347 prošenj za zaščito v Sloveniji

Izvajali so tudi programe medkulturnega dialoga v Ljubljani, Mariboru, Celju, Novem mestu in Kopru, programe za specifične ciljne skupine državljanov tretjih držav (ženske in starejše) na Ptuju, v Kranju in Sežani ter program informiranja državljanov tretjih držav.

Do konca novembra je za mednarodno zaščito v Sloveniji zaprosilo 347 oseb, kar je 75 več kot lani, ko je bilo 272 prošenj. Največ prosilcev za mednarodno zaščito je iz Sirije, Afganistana, Pakistana in Irana. V letih 2012/13 je bilo največ prosilcev iz Afganistana, Sirije, Kosova in Alžirije. V primerjavi z letom 2013 je upadlo število prosilcev iz Kosova, medtem ko zaznavajo več prošenj iz Ukrajine in Nigerije.

Slovenija je do novembra status mednarodne zaščite sicer priznala 36 osebam, lani 37 osebam.

Za popolno integracijo pomembna tudi politična participacije

Slovenska filantropija ob mednarodnem dnevu migrantov ponovno opozarja na izkoriščanje delavcev migrantov. Poleg zaščite pravic migrantov posameznikov je potrebna tudi zaščita pravic njihovih družinskih članov, s tem pa učinkovito uresničevanje načela celovitosti družine. Za ustrezno vključitev migrantov v družbo države sprejemnice in polnopravno ter dejavno življenje v njej pa je izrednega pomena tudi njihova politična participacija, so sporočili iz te nevladne organizacije.

Ob dnevu migrantov bodo na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije predstavili tekoče delo svetovalnice za migrante iz izvajanja storitev in ukrepov pravnega svetovanja in informiranja za najbolj ranljive ciljne skupine delavcev migrantov, beguncev in prosilcev za azil za njihov lažji vstop na slovenski trg dela. Prav tako bodo predstavili delo Info točke za tujce zavoda za zaposlovanje.