Vedno večja globalizacija ter mobilnost ljudi in kapitala daje možnost davčnim zavezancem, da svoje finančne naložbe upravljajo preko finančnih institucij izven države rezidentstva. Velike vsote denarja se hranijo v davčnih oazah in ostajajo neobdavčene, saj jih davčni zavezanci pogosto ne prijavijo davčnemu organu v državi rezidentstva, so danes po podpisu sporazuma opozorili na slovenskem finančnem ministrstvu.

"Davčne utaje postajajo resen problem za države po vsem svetu, zato imajo te države skupen interes pri ohranjanju celovitosti svojih davčnih sistemov. V boju proti davčnim utajam je pomemben element sodelovanje med davčnimi upravami. Izmenjava informacij pa je eno izmed bistvenih orodij davčnih uprav v tem boju," so zapisali v sporočilu za javnost.

Danes se je zato več kot 50 držav s spoznanjem, da se je davčnim utajam mogoče upreti samo s sodelovanjem na globalni ravni, po njihovih navedbah zavezalo k sprejemu novega mednarodnega standarda avtomatične izmenjave informacij za davčne namene.

Prva izmenjava podatkov iz Slovenije leta 2017

Kot so spomnili na ministrstvu, je svet Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) standard sprejel 15. julija. Standard sestavljajo vzorčni sporazum med pristojnimi organi, skupni standard poročanja in komentar. Skupni standard poročanja sicer vsebuje standard poročanja in standard dolžne skrbnosti, ki podpirata avtomatično izmenjavo informacij o finančnih računih.

Prav s sprejetim standardom so bile vlade pozvane k pridobivanju informacij o računih od finančnih institucij in k letni avtomatični izmenjavi teh informacij z drugimi jurisdikcijami. Jurisdikcije, ki standard implementirajo, morajo tako sprejeti predpise, ki določajo obveznost finančnih institucij, da poročajo informacije in izvajajo postopke dolžne skrbnosti.

Po sporazumu o avtomatični izmenjavi informacij o finančnih računih si bodo države letno izmenjevale informacije o finančnih računih - podatke o njihovih imetnikih, stanju na teh računih in določenih dohodkih oziroma iztržkih iz finančnega premoženja -, ki jih bodo pridobivale od finančnih institucij.

Slovenska vlada se je s podpisom sporazuma zavezala, da bo začela s prvo izmenjavo informacij o finančnih računih že v letu 2017.

Mramor: Pravično obdavčenje ena najpomembnejših tem gospodarstva

Pravično obdavčevanje, tako danes po podpisu sporazuma po navedbah slovenskega veleposlaništva v Berlinu minister Mramor, postaja ena od najpomembnejših tem globalnega gospodarskega okolja.

Slovenija bo s sporazumom dobila vpogled v finančne račune slovenskih davčnih zavezancev tudi v davčnih oazah po vsem svetu. S tem bo omogočena bolj pravična razdelitev davčnega bremena vseh državljanov, je dejal Mramor.

Slovenija je tako pristala v prvi skupini podpisnic sporazuma, s katerim se omejuje izogibanje plačevanju davkov, predvsem v davčnih oazah. Do leta 2018 bo sporazum glede na dane zaveze podpisalo še 38 držav.

Globalni forum OECD za transparentnost in izmenjavo informacij na davčnem področju predstavlja multilateralni okvir, katerega cilj je zagotoviti transparentnost in izmenjavo informacij za davčne namene držav OECD in drugih držav.

Dvodnevno srečanje Globalnega foruma OECD, ki se bo sklenilo danes, je že sedmo po vrsti.