Zavod RS za zaposlovanje je včeraj na svoji spletni strani objavil javno povabilo z naslovom Delovna vključenost starejših oseb. Program je namenjen delodajalcem iz vse Slovenije in omogoča, da z zaposlitvijo osebe iz vzhodne Slovenije, stare 50 let ali več, pridobijo subvencijo v višini 5000 evrov (sorazmerno manj za zaposlitev invalida). Iz državnega proračuna je na voljo 3,8 milijona evrov, s katerimi naj bi se zaposlilo 760 oseb.

Subvencijo bodo lahko prejeli delodajalci, ki bodo za leto dni in polni delovni čas zaposlili starejšo osebo, ki je na zavodu prijavljena vsaj 12 mesecev, ali pa brezposelnega, ki nima dokončanega srednjega izobraževanja, tako splošnega kot tudi strokovnega, poklicnega ali tehniškega. Število subvencioniranih zaposlitev bo odvisno od števila zaposlenih pri delodajalcu. Tisti, ki zaposlujejo od ene do pet oseb, namreč lahko pridobijo največ dve subvencionirani zaposlitvi, tisti, ki zaposlujejo več oseb, pa največ deset. Država upa, da bodo delodajalci, ki bodo prejeli subvencijo, leto dni po izteku subvencioniranja ohranili vsaj 30 odstotkov zaposlitev.

»To je neumnost«

Igor Antauer, generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije, nad takšnimi in podobnimi subvencijami »ni navdušen«. »To je neumnost. Namesto da bi naredili boljšo strategijo zaposlovanja, se denar zapravlja za takšne gasilske akcije,« pravi. Po njegovem mnenju bodo številni delodajalci sodelovali le zato, da bi pobrali 5000 evrov subvencije. »Če bi želeli zaposlovati, bi to storili tudi brez subvencije,« je prepričan Antauer. Subvencije bi bile zanj smiselne le za zagon novih podjetij in za dolgotrajnejše zaposlitve.

Visoka brezposelnost na vzhodu

Stopnja brezposelnosti v vzhodni Sloveniji je, kot smo pred kratkim že poročali, precej višja kot v zahodni. Največ registrirano brezposelnih je bilo konec maja v Zasavju (18 odstotkov) in Pomurju (17,1 odstotka), kar je bistveno nad slovenskim povprečjem, ki znaša 13 odstotkov.

V omenjenih regijah je tudi največ dolgotrajno brezposelnih (torej tistih, ki so na zavodu že dlje kot eno leto) – v Zasavju je takih 9,2 in v Pomurju 8,9 odstotka, medtem ko je slovensko povprečje 6,5 odstotka. Nadpovprečno stopnjo brezposelnosti in dolgotrajne brezposelnosti imajo tudi vse druge regije v vzhodni Sloveniji.

Podobno velja za brezposelnost starejših od 50 let – tudi pri tem kazalcu je največ takšnih oseb v Zasavju in Pomurju.