Premierka, ki išče novega zdravstvenega ministra po odstopu Alenke Trop Skaza, je v današnji izjavi za medije v DZ opozorila, da še ni potekel čas, do katerega bi morala predlagati zamenjavo ministrice. Ta rok se ji namreč izteče deset dni po seznanitvi DZ z odstopom ministrice, kar se je zgodilo v četrtek. Premierka zatrjuje, da bo predlagala zamenjavo Trop Skaze v roku.

Bratuškova je sicer ob odstopu Trop Skaze omenila možnost, da bi sama začasno prevzela vodenje zdravstvenega resorja, a danes pravi, da je "na tem ministrstvu v tem trenutku toliko problemov in toliko dela, da bi potrebovali ministra, ki bo več kot samo polni delovni čas delal te stvari".

Poudarila je, da državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Nina Pirnat v vmesnem obdobju pelje naprej vse stvari, ki "smo si jih začrtali v zadnjem mesecu z ministrico", zlasti glede skupnih javnih naročil v zdravstvu. To bo po njenem mnenju velik korak naprej, tako pri zmanjševanju stroškov v zdravstvu kot pri zagotavljanju boljših pogojev za delo na primarni ravni, kar bo posledično razbremenilo tudi vse ostale nivoje v zdravstvu. "Tako da delo v tem trenutku prav v ničemer ne trpi," je dejala.

Razhajanja v koaliciji

Premierka se je sicer prejšnji konec tedna sestala s kirurgom Bešič Loredanom glede njegove morebitne kandidature za zdravstvenega ministra. Kot je takrat povedal, sta se dogovorila, da se znova sestaneta ta konec tedna. A sestanka očitno ne bo, saj, kot pravi Bešič Loredan, je "za zdaj vse tiho".

Predsednica vlade se neuradno pogovarja o morebitni kandidaturi še z nekaterimi drugimi posamezniki, imena pa niso znana.

V koaliciji je sicer sprva kazalo, da bi kandidaturo Bešiča Loredana podprli, a je nato prvak DeSUS Karl Erjavec ta teden dejal, da ni več prepričan, ali je Bešič Loredan sploh primeren kandidat. V DL pa so ponudili za ministra poslanca Bojana Starmana, čeprav podpore Bešiču Loredanu niso umaknili.

Bešič Loredan je sicer prejšnji teden povedal, da bo minister postal, če bodo s koalicijo našli skupno pot.

V prid kandidaturi Bešiča Loredana pa ni niti njegovo javno priznanje, da je tudi sam delal v popoldanskem delovnem času v zasebni ambulanti, čeprav je bil kritik takšnega načina dela, saj da so popoldanski podjetniški podvigi zdravnikov ušli z vajeti. O tem je v četrtek poročal POP TV.

Na vprašanje POP TV, če je kdaj svojega bolnika iz javne bolnišnice Valdoltra poslal na zdravljenje v svojo zasebno ambulanto, pa je Bešič Loredan odgovoril, da so to počeli vsi. "To počnejo še danes vsi," je dejal in pojasnil, da je bil del sistema, ki je "bolan in sprevržen".