Z zakonom opozicijska SDS predlaga prenos pristojnosti nadzora nad premoženjem funkcionarjev s Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) na računsko sodišče. Kot je poudaril poslanec SDS Vinko Gorenak, prenos pristojnosti nikakor ne pomeni ukinitve KPK. Po njegovih besedah se zakon loteva problema korupcije, pri tem pa ponuja enostavne in učinkovite rešitve.

Kot je dejala poslanka SDS Sonja Ramšak, predlagane rešitve narekuje tudi dejstvo, da DZ doslej ni opravljal nadzora nad premoženjem treh članov senata KPK. Po njenih besedah je prenos pristojnosti nadzora na računsko sodišče nujen, saj je KPK doslej večkrat delovala politično in pri tem zlorabila svoje pristojnosti.

Vlada: Predloge vsebuje že zakon o preprečevanju korupcije

Vlada svojo nepodporo zakonu utemeljuje z ugotovitvijo, da večino predlaganih rešitev vsebuje že zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, nekatere predlagane rešitve pa tudi odstopajo od veljavne sistemske zakonodaje. Kljub temu vlada po besedah državne sekretarke Renate Zatler pozdravlja tiste predloge SDS, ki prispevajo k transparentnosti nadzora.

Koalicijske poslanske skupine so zakonski predlog SDS ocenile kot neprimeren za nadaljnjo parlamentarno obravnavo. Po njihovem mnenju zakon sicer prinaša na prvi pogled všečne rešitve, za katerimi pa se skriva predvsem namera po ukinitvi KPK. Iz koalicijskih vrst je bilo slišati tudi očitke, da je zakonsko besedilo nedosledno, določbe pa pogosto ne dovolj jasne.

Da si zakon o javnosti premoženja funkcionarjev, ki so ga spisali v poslanski skupini SDS, zasluži nadaljnjo obravnavo, pa menijo v opozicijskih SLS in NSi. So pa v SLS dejali, da imajo v zvezi z zakonom tudi nekaj pomislekov. Eden od njih je, da prenos pristojnosti na računsko sodišče, ki ga SLS sicer pozdravlja, vendarle postavlja pod vprašaj obstoj KPK.

Jurša: Ne moremo se znebiti občutka, da je cilj zakona ukinitev Komisije za preprečevanje korupcije

Po besedah poslanca SLS Janeza Ribiča prenos pristojnosti nadzora nad premoženjem funkcionarjev na računsko sodišče primerno nadgrajuje zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, odpira pa se vprašanje skladnosti rešitve s sistemsko zakonodajo in ustavo.

Jožef Horvat (NSi) je dejal, da v stranki nimajo težav ne s prenos pristojnosti na sodišče ne s sedanjimi pristojnostni KPK. Ob tem je poudaril, da glavni problem ni v veljavni zakonodaji, temveč v nedoslednem izvajanju le-te. Po njegovih besedah si zakonski predlog zasluži nadaljnjo parlamentarno obravnavo, saj izboljšuje nadzor nad premoženjem funkcionarjev.

"Ne moremo se znebiti občutka, da je cilj zakona ukinitev Komisije za preprečevanje korupcije," je dejal vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša. Po njegovih besedah je KPK očitno tarča napadov in trn v peti nekaterih, ker dela dobro in učinkovito.

Poslanci bodo odločali v četrtek

Proti prenosu pristojnosti nadzora s KPK na računsko sodišče so se izrekli tudi v poslanski skupini PS. Po besedah poslanca Jožefa Kavtičnika je bistvo zakonskega predloga SDS v odvzemu pomembnega dela pristojnosti KPK. Je pa Kavtičnik pozval vlado, naj preuči nekatere predloge SDS in jih morebiti upošteva pri pripravi novele zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.

V poslanski skupini SD zakonski predlog SDS razumejo predvsem kot ponoven poskus obračunavanja s KPK. Po besedah poslanke Majde Potrata predlog z ničemer ne prispeva k učinkovitejšemu odkrivanju in pregonu korupcije. Dodala je, da sicer SDS z zakonom všečno sledi vsesplošnemu mnenju javnosti, da je treba izkoreniniti korupcijo.

Poslanka DL Katarina Hočevar pa je dejala, da računsko sodišče ni ustanovljeno za namen, kot mu ga želi dati SDS. V imenu poslanske skupine se je izrekla proti prenosu pristojnosti nadzora s KPK na računsko sodišče. Po njenih besedah "vloga in delo protikorupcijske komisije očitno nekaterim ni pri srcu."

Ali je predlog zakona o javnosti premoženja funkcionarjev primeren za nadaljnjo obravnavo, bodo poslanci odločili v četrtek.