O privatizaciji je danes razpravljala tudi poslanska skupina SD. V stranki vztrajajo, da je bil seznam 15 podjetij za prodajo "očitno v dogovoru z Evropsko unijo" v DZ sprejet v času, ko je bila Slovenija v veliki krizi. A je po Židanovem mnenju Slovenija zdaj v drugačnem položaju. Znova imamo gospodarsko rast in zaupanje trgov, število brezposelnih se znižuje, je nanizal.

V SD zato vztrajajo pri razmisleku in potrebnih razgovorih z evropskimi partnerji, čeprav se hkrati zavedajo, da enostranske poteze niso zaželene. Drugačne razmere v Sloveniji so predstavniki SD že predstavili zaveznikom v Evropskem parlamentu, zato razmislek pričakujejo tudi od vladnih partnerjev.

Z argumenti, ne z diskvalifikacijo

Če premier Cerar in finančni minister Dušan Mramor pogovora z evropski partnerji o tem ne bosta začela, pa Židan ne napoveduje konkretnih nadaljnjih potez SD. Zaveda se, da bo v prihodnjih dneh, tednih in mesecih veliko razprave o državnem premoženju. SD bo pri tem "za razliko od koga drugega" sodelovala z argumenti, ne z diskvalifikacijo sodelujočih v razpravi, je napovedal.

Pojasnil je tudi, da SD še nima osnutka strategije za upravljanje z državnimi naložbami, ki jo pripravlja ministrstvo za finance, prav tako je še ne pričakujejo na današnjem koalicijskem vrhu. A v SD želijo, da ministrstvo vsem koalicijskim strankam čim prej pojasni, kaj se dogaja, ker je strategija upravljanja državnega premoženja nujno potrebna.

Pogovor o privatizaciji je pričakovati tudi na srečanjih novega vodstva SD s predstavniki parlamentarnih strank, h katerim je Židan že povabil.

Vroča tema

Privatizacija je zadnje dni ena najbolj vročih tem na političnem področju. Pri tem sta se v razpravo zapletli zlasti SD in ZL. O ravnanju SD v primeru protestov proti privatizaciji ali predlogu ZL za posvetovalni referendum o privatizaciji pa bodo razpravljali organi stranke, je pojasnil predsednik SD.

Vodja poslanske skupine ZL Luka Mesec je danes v izjavi novinarjem spomnil, da je premier v pogovoru za TV Slovenija priznal, da je bil seznam 15 podjetij pripravljen povsem nestrateško in brez premisleka. Oblikovan je bil v okoliščinah, ko je bila Slovenija sredi najhujše recesije in pod grožnjo, da bo posredovala trojka.

Tudi zaveze Evropski uniji po Meščevih besedah niso pravne, pač pa politične. "Ko se zamenja oblast, se zamenja tudi politična volja, zato je normalno, da lahko politične zaveze nova oblast umakne. Teh zavez Cerarjevi vladi ne bi bilo treba dati, če se ne bi sama tako odločila," je poudaril. Če bi vlada brez kakršnih koli koristi za družbo izvedla privatizacijo, pa bi to pomenilo, da "gre Cerarju bolj za lastno oblast kot za dobrobit družbe", je prepričan Mesec.

Ob tem je premiera še pozval, naj pride na dan s konkretnimi imeni in priimki ljudi, za katere trdi, da obvladujejo državno premoženje. Sproži naj konkretne procese na policiji in Komisiji za preprečevanje korupcije, da "ne bomo več zgolj poslušali zgodb o stricih, ozadjih in hobotnicah", ampak da bo končno nekaj postorjenega na tem področju.