Poslanec Jani Möderndorfer je sredi dneva ob robu ustanovitve poslanske skupine nepovezanih poslancev povedal, da se je danes že odpravil po poslanskih skupinah, pri katerih išče soglasja k predlogu, da bi se odrekle predlaganju mandatarja. Doslej jih je, kot je pojasnil, zbral že več kot 30, ne dvomi pa, da se bo to število povečalo.

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko pa je na drugi strani predstavil predlog SDS za spremembo ustave, s katero bi omogočili samorazpustitev DZ. Meni namreč, da bi bilo mogoče na ta način poenostaviti postopke do predčasnih volitev.

Kavtičnik: To je zgolj »piar«

Odzivi preostalih poslanskih skupin so različni. Tanko je glede vprašanja, ali se nameravajo odreči predlaganju mandatarja, dejal, da Möderndorferja v poslansko skupino SDS za zdaj še ni bilo.

Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han pa je za STA potrdil, da bodo v predsedniku republike posredovali svoje podpise, s katerimi se odpovedujejo predlaganju mandatarja. Po njegovem mnenju bi bile predčasne volitve lahko tudi že pred poletjem. O predlogu SDS glede samorazpustitve DZ pa je Han dejal, da ga bodo v poslanski skupini SD preučili. "Kar se mene osebno tiče, dam ta trenutek podpis za to," je še dejal.

Tudi poslanec PS Jožef Kavtičnik je zatrdil, da si v njihovi poslanski skupini želijo čim prejšnje volitve, zato ne nameravajo predlagati mandatarja. O predlaganih spremembah ustave, povezanih s samorazpustitvijo DZ, pa se strinja, da je na tem področju treba nekaj narediti, a da se tik pred volitvami in tako hitro v ustavo ne bi smelo posegati. Zato je potezo ocenil kot "piar" dejanje.

Möderndorfer: Takšnega predloga ne moremo podpreti

Möderndorfer je pozneje za STA pojasnil, da predloga SDS še ni videl, se mu pa zdi nenavadna ta "telovadba, s katero hočejo v bistvu doseči samoukinitev". Če to želijo narediti s svojo stranko, to za Möderndorferja ni nikakršen problem. "V državnem zboru se pa ve, kaj ustava danes določa in kakšen je poslovnik, tako da takšnega predloga ne morem podpreti," je še dodal.

Vodja poslancev NSi Matej Tonin je za STA dejal, da uradnega stališča stranke ne more podati, zanj osebno pa je ustava steber, ki se ga ne spreminja na hitro. Čeprav smo v krizi, temeljnih aktov, kot je ustava, ne bi smeli prilagajati trenutnim težavam, ampak bi naše težave morali prilagajati ustavi, je še izpostavil. Podpis za to, da se odpovedujejo predlaganju mandatarja, pa je po njegovem mnenju popolnoma nepomemben in neustaven. "Zmotno je prepričanje tistih, ki mislijo, da bodo s hitro razpustitvijo DZ in predčasnimi volitvami rešene vse težave. To je lahko zgolj začetek novih," je sklenil.

V DL, SLS in DeSUS komentarja k aktualnim predlogom za poenostavitev postopkov, ki bi pripeljali k skorajšnjim predčasnim volitvami, še niso podali.