Danes v veljavo stopa nov pravilnik o metodologiji izdelave in izdaji energetskih izkaznic stavb, po katerem bodo lahko strokovnjaki energetske izkaznice odslej izdelovali tudi le za posamezna etažna stanovanja in ne več le za celoten blok, če je v njem ogrevalni sistem za stanovalce skupen. To predvidoma pomeni tudi nižje cene izkaznic za stanovanja, napoveduje Erik Potočar z ministrstva za infrastrukturo. Tako imenovani izkazničarji bodo imeli namreč z izdelavo izkaznic manj dela, saj pravilnik uvaja prilagojen postopek, po katerem bodo morali lastniki strokovnjaku predložiti manj dokumentacije. Med drugim gre za podatke o površini sten, tal in stropa, o sestavi zunanje stene, površini in lastnostih oken, o legi stanovanja, ogrevalnih telesih in o moči kotla.

V stavbah, kjer etažna lastnina ni urejena in zato posamezno stanovanje v prostorskih evidencah nima svoje identifikacijske številke, pa bodo morali lastniki tudi v prihodnje naročiti energetsko izkaznico za celotno stavbo. V teh primerih je predvideno plačilo izkaznice z denarjem iz rezervnega sklada, vendar pa je to mogoče le ob soglasju najmanj polovice lastnikov stavbe.

Nervoza in strah med lastniki

Izkaznico sicer potrebujejo le tisti lastniki, ki želijo svojo nepremičnino prodati ali jo oddati v najmanj enoletni najem. Z novim letom bo tržna inšpekcija oglaševanje teh nepremičnin brez energetskih kazalnikov lahko sankcionirala (zagrožena globa znaša 250 evrov). Od 24. februarja pa bo lastnikom grozila še dodatna globa v višini 300 evrov, če izkaznice ne bodo predložili niti pred sklenitvijo pogodbe s kupcem oziroma najemnikom. Izjema so le nepremičnine, ki so zaščitene kot kulturna dediščina, verski objekti, industrijske stavbe in skladišča, večina nestanovanjskih kmetijskih stavb, enostavni in nezahtevni objekti, izkaznic pa ne potrebujejo niti samostojne stavbe s tlorisno površino manj kot 50 kvadratnih metrov.

Med lastniki, ki želijo prodati ali oddati svojo nepremičnino, sta se zaradi bližajočih se kazni že razširila nervoza in strah, zato je podpredsednica Združenja družb za nepremičninsko poslovanje pri Gospodarski zbornici Slovenije Vesna Levstek zadovoljna, da je ministrstvo težavo z etažnimi stanovanji vendarle rešilo. Se pa sprašuje, zakaj je lastnikom dvigovalo temperaturo z ukrepanjem šele tik pred zdajci, saj se razprava o energetskih izkaznicah vleče že praktično vse leto.

Ob tem bi moralo energetsko izkaznico dobiti kar 3000 do 4000 etažnih stanovanj, je ocenilo infrastrukturo ministrstvo. K njim je treba prišteti še skoraj 22.000 nepremičnin, ki se danes oglašujejo in bi že lahko imele izkaznico, a jih lastniki še ne naročajo na veliko. Doslej je bilo namreč izdelanih dobrih tisoč izkaznic, od tega vsaj polovica za nestanovanjske oziroma javne stavbe.

Normalizacija v nekaj mesecih

Po novem letu se tako obeta naval na izkazničarje, Levstekova pa hkrati predvideva, da bo z oglaševalskih portalov izginilo od deset do dvajset odstotkov nepremičninskih oglasov. Delno tudi zato, ker ministrstvo nazadnje v pravilnik ni vključilo prvotno predvidene prehodne možnosti, da bi lastniki v nepremičninski oglas namesto energetskih kazalnikov lahko zapisali, da je energetska izkaznica še v izdelavi. Možnost, da bi izkaznica v izdelavi ostala tako rekoč za vedno, je bila preveč očitna.

Kljub zajetni količini nepremičnin, ki potrebujejo izkaznico, Levstekova ocenjuje, da se bo pritisk na izdelovalce izkaznic v dveh do treh mesecih umiril. Lastniki, ki želijo naročiti izkaznico, lahko seznam licenciranih strokovnjakov, ki jih je trenutno 268, poiščejo na spletni strani www.energetika-portal.si pod naslovom Register podeljenih licenc neodvisnim strokovnjakom za izdelavo energetskih izkaznic. Pred izdelavo izkaznice je priporočljivo pridobiti več ponudb različnih izkazničarjev in tako izbrati najugodnejšo. Pri tem je lahko pomemben (čim bližji) sedež izkazničarja, saj ta lastniku lahko zaračuna potne stroške ob morebitnem ogledu nepremičnine. Zanj se izkazničar odloča po lastni presoji, in sicer glede na to, ali mu za izdelavo izkaznice zadostujejo podatki, ki mu jih je dostavil lastnik nepremičnine. Popolnejša je dokumentacija, nižja bi morala biti cena izkaznice.

Prihodnje leto brez omejitve cen

Vlada je sicer z uredbo določila najvišje dovoljene cene energetskih izkaznic. Po njej lastniki do 220 kvadratnih metrov velikih eno- in dvostanovanjskih hiš za izkaznico ne bi smeli plačati več kot 170 evrov, za lastnike eno- in dvostanovanjskih hiš nad to velikostjo pa bi cena izkaznice lahko znašala največ 89 centov za kvadratni meter površine. Za večstanovanjske stavbe bi izkaznica lahko stala največ 99 centov za kvadratni meter uporabne površine.

Toda gre za ceno brez DDV, ki za izkazničarske storitve znaša 22 odstotkov. Prav tako najvišja dovoljena cena vključuje le stroške, ki so nujno potrebni za izdelavo energetske izkaznice, ne pa tudi že omenjenih potnih stroškov izkazničarja ali dodatnega dela zaradi nepopolne dokumentacije. Zato je treba biti pri naročanju izkaznice na to pozoren. Naj dodamo, da kljub nezakonitosti uredba o najvišjih dovoljenih cenah izkaznic ostaja v uporabi, dokler je vlada ne prekliče. To namerava storiti prihodnje leto, hkrati pa je infrastrukturni minister Peter Gašperšič napovedal, da v novi uredbi omejevanja cen ne bo več, saj za to ne bo več potrebe.