Stran se bo širila in poglabljala

Danes predstavljena spletna stran www.100letprve.si ima po besedah direktorja urada vlade za komuniciranje Boštjana Lajovica dve ambiciji, to je, da predstavi delo nacionalnega odbora ter vsebinsko različne vidike prve svetovne vojne. Stran, ki je večinoma v slovenskem jeziku, velik del pa tudi v angleškem, se bo v prihodnosti širila in poglabljala.

Pri obeleževanju obletnice prve svetovne vojne po besedah predsednika nacionalnega odbora, ministra za obrambo Romana Jakiča ne gre samo za obujanje spomina, pač pa želi Slovenija obletnico izkoristiti tudi za turistično, kulturno in drugo promocijo Slovenije. Je tudi priložnost, da se Slovenija na državni ravni spomni žrtev te vojne in jih ustrezno počasti.

''Odločilen čas v kratkem, intenzivnem 20. stoletju''

Podpredsednica odbora, predstojnica Zgodovinskega inštituta Milka Kosa, Petra Svoljšak je dejala, da je namen nacionalnega odbora tudi ozavestiti slovensko javnost, da je bila prva svetovna vojna "odločilen čas v kratkem, intenzivnem 20. stoletju, in tudi čas, ko so Slovenke in Slovenci dejavno vstopili v svetovno zgodovino, jo ustvarjali, sooustvarjali in predvsem doživljali na izjemen način".

Poudarila je, da je prav prva svetovna vojna izjemno vplivala tako na tedanji materialni kot duhovni svet, ker je na ravni splošnega in intimnega prinesla popoln prelom z dobo pred začetkom vojne.

Slovenija se je po njenih besedah tudi odločila, da bo stoto obletnico obeleževala v duhu preseganja delitev, ki so Evropo leta 1914 pahnile v vojno, krepitve idej sobivanja in strpnosti ter medkulturnega in medgeneracijskega dialoga.

Eno od sporočil prve svetovne vojne je tudi, da so posledice vojn silno nepredvidljive in da se tudi v teh dokaj nemirnih časih, ko ne tako daleč od nas tli spopad, zavemo, da je treba storiti vse, da se to prepreči, je še pozvala Svoljšakova.

Letos in v prihodnjih štirih letih osrednja državniška komemoracija

Slovenija bo letos in v prihodnjih štirih letih vsako leto poleg številnih prireditev, razstav, predavanj in dejavnosti pripravila osrednjo državniško komemoracijo. Prva bo letos 9. septembra pred kostnico na ljubljanskih Žalah, ko bo slavnostni govornik predsednik republike Borut Pahor.

Prihodnje leto bo 21. marca odprtje Poti miru od Alp do Jadrana, kjer bosta častna pokrovitelja slovenski in italijanski predsednik, Borut Pahor in Giorgio Napolitano.

Julija 2016 bo osrednja državna slovesnost pred Rusko kapelico pod Vršičem, ki bo sovpadala s 100. obletnico gradnje kapelice.

Julija 2017, ko bo minilo sto let od 12. soške ofenzive, bo osrednja državna slovesnost v Kobaridu, kjer bo koncert vojaških godb pod taktirko znanega italijanskega dirigenta Riccarda Mutija.

V zadnjem letu, leta 2018, ko bo minilo sto let od konca prve svetovne vojne, bo osrednji dogodek sklenitev evropske zaveze za mir. K podpisu te zaveze naj bi povabili tako poslance slovenskega kot Evropskega parlamenta.