Letošnja planinska sezona bo specifična tako zaradi žledoloma, zaradi katerega so februarja morali zapreti 376 in je še vedno zaprtih 88 poti, kot zaradi snegoloma, katerega posledice pa še niso v celoti vidne, saj se bo v visokogorju sneg zadržal še globoko v avgust, pred začetkom sezone napoveduje predsednik zveze Bojan Rotovnik. Strokovni sodelavec zveze in gorski reševalec Matjaž Šerkezi pa dodaja, da je nevsakdanje že to, da je mogoče ta trenutek na Kališče pod Storžičem v povsem poletni opremi, za severnejše osojne stene in grape pa je še vedno potrebna popolna zimska oprema z derezami ter cepinom in rokavicami vred.

Večina od skupno 177 planinskih koč, zavetišč in bivakov v sredogorju je že odprta, v visokogorju pa se bodo postopno odpirale do konca meseca. Zato na planinski zvezi opozarjajo, da je za obisk visokogorja še vedno potrebna popolna zimska oprema, ki jo je seveda treba znati uporabljati; na najvišje vrhove pa se lahko za zdaj podajo le zelo izurjeni planinci. Svetujejo tudi uporabo čelade, saj se bodo stene čistile še v pozni poletni čas, čelada pa je dobrodošla tudi pri padcih na meliščih. Obiskovalcem, ki niso vešči planinarjenja, pa priporočajo, da se vključijo v planinska društva in se v gore odpravijo pod vodstvom vodnika.

Največ nesreč ob sestopu

Vsi obiskovalci gora naj pred katero koli turo že več dni prej spremljajo vremensko napoved za gore in upoštevajo vsa opozorila o razmerah. Poti je treba izbrati skladno z zdravjem ter s fizično in psihično pripravljenostjo ter turo prilagoditi najšibkejšemu udeležencu. S seboj je treba imeti primerno opremo, pred potjo preveriti odprtost poti in koč, o načrtovani poti obvestiti domače in se med turo vpisovati v vpisne knjige na kočah in vrhovih. »Vedeti moramo, da smo na vrhu šele na polovici poti in je cilj vedno doma,« še opozarja Matjaž Šerkezi in pojasni, da se največ nesreč zgodi ob sestopu, ko smo zaradi cilja pogosto preveč evforični, polni emocij in radi pozabljamo na utrujenost oziroma previdnost.

Obvezna oprema, ki sodi v nahrbtnik vsakega planinca ne glede na turo, je aluminijasta folija ali velika črna vreča za smeti, osebni komplet prve pomoči, čelna svetilka in rezervne baterije, mobilni telefon s polno baterijo (izklopljen, v nepropustni vrečki in na toplem), beležka in navaden svinčnik, sveča in vžigalice v nepropustni vrečki ter železna rezerva, kamor sodi hrana z visoko energijsko vrednostjo, dolgim rokom obstojnosti in je lahka in ima majhen volumen.

Gora vas bo počakala

Vedno je treba imeti s seboj tudi toplo oblačilo ter kapo in rokavice. Pri nakupu opreme je treba paziti, da ima oprema majhen volumen in težo, še zlasti pa ne gre varčevati pri nakupu čevljev. »Poleti so pomembni tudi zaščita kože, očala, svetla oblačila, pozabite pa na alkohol, ki ne sodi v gore,« opozarja Šerkezi in doda, da odsvetujejo tudi tobak. Če vas zajame slabo vreme, čim prej poiščite zavetišče in se ne zadržujte na izpostavljenih grebenih. Če pa pridete do snežišča, ga varno prečite z derezami in cepinom, sicer se vrnite, saj vas bo gora počakala, je jasen Šerkezi.

Ker pa se tudi v gorah nesreče dogajajo, lani je gorska reševalna služba posredovala nekaj manj kot 400-krat, na zvezi opozarjajo, da je treba ob nesreči ohraniti prisebnost in pomiriti tudi druge udeležence. Takoj je treba poskrbeti za zaščito sebe in ponesrečenca pred neposrednimi nevarnostmi ter nuditi prvo pomoč v okviru svojega znanja in sposobnosti. Poklicati je treba na številko 112 in navesti kdo kliče, kaj, kdaj in kje se je zgodilo, koliko je ponesrečencev in kakšne so poškodbe, kakšne so okoliščine na kraju nesreče in kakšno pomoč potrebujete. Na pomoč je mogoče poklicati s telefonom ali preko radijskih UKV-postaj, ki so v planinskih kočah.