Skupni nastop novonastalih levih strank in društev na evropskih volitvah ni več v igri. Koalicija Združena levica se je namreč ta teden dokončno odločila, da oblikovanje skupne liste s Solidarnostjo zanjo ni sprejemljivo, Igor Šoltes pa nam je včeraj potrdil, da bo društvo Verjamem, ki je že zbralo potrebnih tri tisoč podpisov za nastop na volitvah, vložilo svojo listo.

Možnosti, da bi skupno listo oblikovali Solidarnost in Združena levica, je po naših informacijah nasprotovala Iniciativa za demokratični socializem (IDS), torej ena od treh strank koalicije Združena levica (poleg IDS sta v njej še TRS in Demokratična stranka dela). Koordinator dela sveta IDS Luka Mesec kot razlog za nasprotovanje oblikovanju skupne liste navaja politične razlike. »Medtem ko sta bili IDS in Združena levica od vsega začetka odločeni, da se bosta na ravni EU pridružili Stranki evropske levice, ki jo vidimo kot edino potencialno nosilko sprememb, je Solidarnost ob obisku Martina Schulza v Sloveniji njega podprla kot mandatarja za predsednika evropske komisije in s tem na neki način izrazila podporo obstoječi Evropi,« poudarja Mesec.

Kakšna bo cena nesposobnosti povezovanja

V Solidarnosti odgovarjajo, da za njih to, da bi se v primeru izvolitve njihov evropski poslanec pridružil poslanski skupini Stranke evropske levice, ni bil nesprejemljiv pogoj. Hkrati nosilec liste Solidarnost Dušan Keber dodaja, da njihova stranka pri pogovorih z Združeno levico ni postavljala nobenih pogojev, saj so menili, da je pomembnost povezovanja tako velika, da je treba preseči morebitne ovire do tega dogovora.

Na vprašanje, ali ne bo cena nesposobnosti povezovanja novonastalih strank na levici (pre)velika, saj se bodo glasovi pomembno razpršili, Luka Mesec odgovarja: »Zdaj je še prezgodaj soditi, ali bo to koristilo ali škodilo; bomo videli, kako se bo odvila volilna kampanja. Trenutne javnomnenjske raziskave pa kažejo, da bo 'profiter' vsega skupaj na volitvah desnica.«

Na prvih treh mestih kandidatne liste Združene levice bodo po naših informacijah Luka Mesec, Dušan Plut in Violeta Tomič; na to, kdo od njih bo na katerem mestu oziroma kdo bo nosilec liste, pa naj bi odločilno vplivala javnomnenjska raziskava, ki jo izvajajo te dni. Poznavalci ocenjujejo, da bo po vsej verjetnosti največ anketirancev kot nosilca liste videlo ekologa in geografa Dušana Pluta. Na listi Združene levice naj bi po naših podatkih kandidiral tudi sindikalist Branimir Štrukelj, a – kot nam je dejal pred dnevi – na enem od neizvoljivih mest, saj ne želi oditi v Bruselj.

Pri liberalcih še nejasno

Ali bodo pri povezovanju bolj uspešne stranke, ki so članice skupine evropskih liberalcev (Alde), naj bi bilo več znanega po današnjem pogovoru predstavnikov teh strank. Jasno je že, da se jim Državljanska lista ne bo pridružila, saj se je odločila za samostojen nastop (nosilec njene liste bo pravosodni minister Senko Pličanič). A je očitno tudi pri povezovanju PS, LDS in Zares kar nekaj težko premostljivih ovir. Tako nekateri poudarjajo, da največja vladna stranka z oblikovanjem skupne liste odlaša in očitno čaka na kongres PS, ki bo čez natanko teden dni. Ob tem dodajajo, da na kongres ni mogoče čakati, saj bo ta isti večer, kot se ob polnoči izteče rok za vložitev kandidatnih list. Drugi opozarjajo na nepredvidljivost razpleta na kongresu PS oziroma na to, da s stranko, ki bi jo vodil Zoran Janković, ne bi mogli iti skupaj na evropske volitve.