Stranka Bratuškove je nastala z odcepitvijo od stranke PS Zorana Jankovića, ki je Bratuškovo pred dobrim mesecem dni premagal na kongresu PS. Tedaj je padla tudi vlada Bratuškove. S svojo stranko namerava sodelovati na predčasnih parlamentarnih volitvah in se tudi povezovati z drugimi strankami na t. i. levi sredini.

Kot je v nagovoru prisotnim še pred glasovanjem poudarila Bratuškova, potrditev kandidature za predsednico nove stranke razume kot zavezo, naj ne odstopa od skupnih zavez in naj nenehno širi zavezništvo.

Na ustanovnem kongresu Zavezništva Alenke Bratušek se je sicer zbralo okoli 256 ustanovnih članov stranke in drugi podporniki. Med udeleženci so pričakovano tudi poslanci, ki so se z Bratuškovo odcepili od PS, med gosti pa je videti tudi znane obraze s politične levice, kar kaže na željo po njihovem povezovanju na volitvah.

Podporniki Bratuškove so se sestali na ustanovnem kongresu njene stranke

Med udeleženci kongresa stranke Zavezništvo Alenke Bratušek je predsednik društva Verjamem Igor Šoltes, vodja poslanske skupine SD Matjaž Han in znova izvoljena za evropsko poslanko SD Tanja Fajon, pa tudi Darja Radić iz zunajparlamentarne stranke Zares. Med gosti je tudi "oče" Mercatorja Miran Goslar.

Bratuškova je ob prihodu dejala, da je njihov cilj sočutna, svobodomiselna Slovenija, ljudje, ki jim gre za državo. "Vabljeni vsi, ki ne postavljajo na prvo mesto sebe, ampak najprej gledajo na drugega," je dejala.

Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Jani Möderndorfer je dejal, da je z današnjim dnem zadovoljen. Prihajajo pa še najpomembnejši dnevi, je dodal. Po njegovih besedah so vsi v ugibanju, kdo bo uspel na levici povezovati, zanj pa je pomembno, da se povežejo. Kdo in kako bodo prišli zraven, pa je po njegovih besedah odvisno od vsake posamezne skupine.

Najprej se morajo stranke pogovoriti o skupnih imenovalcih, kar se bo zgodilo, kot pravi, prihodnji teden. Pri tem izpostavlja zaupanje drug v drugega.

Vse je odvisno od rezultatov volitev

Na vprašanje, kako bodo ohranjali stranko, da ne bo čez nekaj let usahnila, je odgovoril, da je vse odvisno od rezultatov na volitvah. Dober uspeh na volitvah bo za stranko vstop v parlament, je pojasnil Möderndorfer.

Vodja društva Verjamem Igor Šoltes pa je izrazil prepričanje, da bo današnji ustanovni kongres uspešen "in da bo tudi v prihodnjih dneh še nekaj uspešnih kongresov". Ob tem je izrazil upanje, da imajo ne glede na morebitne razlike toliko modrosti in poguma, da bodo znali in zmogli živeti skupaj.

Podpredsednica SD in evropska poslanka Tanja Fajon pa je med drugim dejala, da je vsaka stranka, ki nastaja z iskreno željo po povezovanju, v slovenskem političnem prostoru več kot zaželena.

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki opravlja tekoče posle, Gorazd Žmavc je v imenu DeSUS izrazil podporo odločitvi Bratuškove za samostojno politično pot. Po njegovih besedah je Bratuškova dokazala, da je sposobna voditi neko enakomerno pot oziroma pot usklajevanja, v dobro Slovenije pa se je treba povezovati in nastopati enotno.

Povezovanje strank podprl tudi Janez Potočnik

Darja Radić se je v imenu Zares Bratuškovi v nagovoru zahvalila za povabilo in med drugim poudarila, da je pobuda za povezovanje strank na levi sredini prava poteza, ki jim vliva upanje, da bodo "združili sile in Slovenijo popeljali na boljše poti". Kot je dodala, je čas osebnih ambicij in narcizma majhnih razlik, njihova skupna odgovornost pa je, da začnejo delati skupaj za boljši jutri.

Tudi evropski komisar je Janez Potočnik je v video nagovoru podprl prizadevanja za povezovanja strank in dejal, da upa, da bo stranka Bratuškove postala pomemben vezni člen.

Goslar je pred kongresom poudaril, da se tisti, ki jim je za napredek Slovenije, povezujejo v koalicijo, ki bi utegnila premagati desnosredinske stranke. Goslar se sicer, kot je zatrdil, ne bo aktivno vključil v delovanje stranke, pač pa bo le spremljal njeno delovanje.

Pozdravil je napoved Bratuškove za povezovanje na volitvah. Po njegovem mnenju bo levim strankam uspelo, čeprav bodo pogajanja težka, saj "vemo, kako so voditelji levih strank zaverovani sami vase". Idealna koalicija levih strank bi po njegovih besedah bila sestavljena iz čim več dobro mislečih, ki naj izberejo tudi bodočega premiera ali po dogovoru ali iz stranke, ki bo največ dobila na volitvah. "Ni nujno, da je to Bratuškova, to naj bo njihov enakopravni dogovor," je poudaril.

Jakič: Iniciativa za povezovanje je na mizi

Goslar, sicer nekdaj podpornik predsednika PS Zorana Jankovića, je še zatrdil, da preskok k Bratuškovi ni bil težak.

Minister za kulturo v vladi Bratuškove, Uroš Grilc je povedal, da se v stranko ni včlanil, ker ni strankarski človek. Je pa po njegovih besedah "brezzavorni" podpornik Zavezništva Alenke Bratušek. Po njegovem mnenju je namreč trenutno Bratuškova edini človek, ki lahko poveže progresivno levo politiko, ki se zavzema za ohranjanje socialne države, in gospodarski razvoj in to počne na uresničljiv način.

Minister za obrambo, ki opravlja tekoče posle, Roman Jakič pa pričakuje zavezništvo, ki bo združevalo. Kako kreirati zavezništvo, na katero je Slovenija v tej tranziciji pozabila, je ena od rdečih niti, je povedal Jakič.

Glede sodelovanja levih strank na skupni listi na volitvah ni konkreten. "Iniciativa je na mizi. Glede na to, da predsednica ne postavlja v ospredje niti svojega mandatarstva, pač pa je pripravljena najti kompromis, je to dobra popotnica," ocenjuje Jakič.