Presenečeni nad uvrstitvijo tega zakona med vladna gradiva

Kot je na novinarski konferenci poudaril predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Janez Posedi, so presenečeni nad uvrstitvijo tega zakona med vladna gradiva. Predlagana sprememba po mnenju sindikata javne uslužbence, v primerjavi z vsemi ostalimi vključenimi v dodatno pokojninsko zavarovanje, postavlja v bistveno slabši položaj.

Kljub temu, da je po novem zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju enkratno izplačilo odkupne vrednosti premoženja skrajno omejeno, bo za vse, razen za javne uslužbence, ostajala možnost enkratnega izplačila za premije vplačane do 31. decembra 2012.

Postopek sprejemanja po prepričanju Posedija neposredno krši priporočila resolucije državnega zbora v zvezi s pravočasnim in odprtim vključevanjem javnosti v pripravo predpisov, meni predsednik Pergama.

Vlada posega v že pridobljene pravice javnih uslužbencev

S tem zakonom vlada posega v že pridobljene pravice javnih uslužbencev, je poudaril Posedi. Zato v Pergamu pozivajo vlado, naj iz postopka umakne novelo tega zakona ter dosledno upošteva, da predpise, ki zadevajo socialno ekonomski položaj zaposlenih, posreduje v obravnavo javnosti ter v obravnavo Ekonomsko-socialnemu svetu.

Na novinarski konferenci je Posedi predstavil tudi pobudo glede predloga zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH). Družbe v državni lasti potrebujejo močnega in odgovornega lastnika, ki bo s svojim premoženjem dobro gospodaril in zagotavljal sredstva za razvoj.

Država svoje vloge lastnika ne opravlja

Država sicer svoje vloge lastnika po mnenju Pergama ne opravlja, zato so pripravili predlog dopolnila in o tem obvestili vse poslanske skupine. Ta pobuda se po besedah Posedija nanaša na odstavek 15. člena zakona o SDH, kjer sindikat predlaga, da se v njem zagotovi vključenost zaposlenih v postopke prodaje oziroma prevzemanja.

Kot je pojasnil, v primeru večinskega prenosa podjetja na drugega lastnika, lahko tovrstna sprememba lastništva pomembno vpliva na ohranitev in razvoj družbe, s tem pa tudi na ohranitev delovnih mest, pogoje dela in položaj zaposlenih v tej družbi.

Po njihovem prepričanju je nujno, da so o prodaji pravočasno obveščeni zaposleni v družbi, sindikati in predstavniki sveta delavcev ter da imajo predstavniki zaposlenih tudi možnost sodelovanja v samem postopku prodaje. Zato od vlade pričakujejo, da bo njihov predlog vključila v zakon, ki je v parlamentarnem postopku, je še dejal Posedi.