Predsednik države Borut Pahor je včeraj priznal, da v prvem krogu imenovanja vodstva KPK niso imeli srečne roke, in poudaril, da se napake ne smejo ponoviti. Je pa tako, kot je pred časom obljubil, dokončno odločitev o imenovanju obeh namestnikov predsednika KPK sprejel še v maju in pred včerajšnjim odhodom na uradni obisk v Srbijo.

Pričakovana odločitev

Potem ko se je v torek še zadnjič srečal s »primernimi« kandidati in predsednikom KPK Borisom Štefanecem, je Pahor včeraj na izpraznjeni mesti v senatu »posadil« nekdanjo novinarko in članico Novinarskega častnega razsodišča Almo M. Sedlar ter doktorja ekonomskih znanosti Igorja Lambergerja, sicer predavatelja kriminalistike na policijski akademiji v Tacnu in zunanjega sodelavca mariborske fakultete za varnostne vede. Glede na peterico kandidatov, ki jih je kot primerne ocenila izbirna komisija pod vodstvom Helene Kamnar, je bila Pahorjeva odločitev pričakovana. Sedlarjeva je namreč kot edina prejela oceno odlično in bi lahko glede na svoje novinarske izkušnje po odhodu Roka Praprotnika v senatu KPK skrbela tudi za odnose z javnostmi, Lamberger pa je zagotovo prepričal s svojimi izkušnjami. Več kot deset let se je ukvarjal s preiskovanjem deliktov s področja gospodarske kriminalitete. Oba sta včeraj poudarila predvsem preventivno vlogo KPK.

Sredi junija s polnimi pooblastili

Napake iz postopka imenovanja senata KPK v sestavi Boris Štefanec, Jurij Ferme, Darko Stare, ki je izzvala ogorčenje javnosti, Pahor ni želel ponoviti, zato je pri drugem poskusu uvedel tudi nekaj novosti. »Zato lahko danes z večjo prepričljivostjo in vso potrebno samozavestjo rečem, da Slovenija dobiva senat KPK, ki bo v največji možni meri izpolnil visoka pričakovanja ljudi glede pregona korupcije,« je bil včeraj odločen Pahor. Zaradi sprememb je bil postopek imenovanja po njegovih besedah bolj pregleden in zlasti jasen.

»Po prejemu poročila sem opravil več poglobljenih posvetovanj, tudi z vsemi predlaganimi kandidati. Moja vprašanja so bila tudi zaradi izkušenj iz prvega kroga veliko bolj povezana z nekaterimi dilemami, ki jih je glede imenovanj izpostavila javnost,« je še povedal Pahor. Štefaneca, Sedlarjevo in Lambergerja je včeraj pozval, naj kar najhitreje konstituirajo nov senat, ki bo lahko s polnimi pooblastili sprejemal odločitve. Do tega naj bi prišlo sredi junija. pb