Dijaki so predsedniku republike v enournem pogovoru med drugim povedali, da si ne znajo predstavljati ravno lepe prihodnosti, a da kljub temu upajo na boljše čase. Prihodnost je odvisna od volje posameznika, a tudi od države, so menili nekateri.

Pahor jih je opozoril, da je razkorak med pričakovanji ljudi in tistim, kar je mogoče, prevelik. To po njegovem mnenju vodi do novih razočaranj, tudi v prihodnosti. "Elastičnost potrpežljivosti" mladih ob tem težko ocenjuje, a si želi, da bi vsi skupaj zdržali in "ta težka leta prešli brez nekih neobvladljivih družbenih protestov".

"Če je katera od generacij v Sloveniji optimistična, ste to mladi. In vi ste nosilna generacija leta 2030. To hrani moje prepričanje, da se bomo vendarle izvlekli," je dodal v pogovoru, ki je potekal v okviru projekta Slovenija 2030. Sam si sicer glede na vsa dogajanja po svetu ne zna predstavljati, da bi se iz situacije lahko izvlekli drugače kot z neko "novo tehnološko revolucijo, ki je niti mi ne slutimo".

Izpostavil je, da odhoda mladih v tujino nikoli ne bi preprečeval. "Če vas mika v tujino, pojdite v tujino. Za to smo se borili," je povedal dijakom in obenem pojasnil, da je beg možganov skrb politike, ki mora za mlade ustvariti ustrezne pogoje v državi.

Dotaknil se je tudi področja javnega sektorja in dejal, da zagovarja zakonsko ureditev, ki da ji sam kot premier ni bil dorasel in mu ni uspelo definirati objektivnih kriterijev za predstojnike: da bi v javnem sektorju z večjo plačo nagradili tiste, ki dobro delajo, ter ustrezno kaznovali in tudi odpustili tiste, ki ne delajo.

Po Pahorjevem mnenju je edina dobra stvar krize ta, da je pokazala rak rane, kot je denimo korupcija. "Če bi moral izbirati med časom okoli prehoda v novo tisočletje, ko se sploh ni govorilo o korupciji - pa je bila - in časom, ko zdaj morda celo pretiravamo glede njenih razsežnosti, bi izbral ta čas," je povedal in dodal, da se je s korupcijo treba soočiti in jo preganjati. Slovenija je po njegovih besedah na dobri poti, stvari so se začele premikati.

V času ustanavljanja samostojne države so sicer obstajale sanje, ki se po Pahorjevem mnenju niso uresničile. "Država je draga, komplicirana, znašla se je v nekem krču in v njej ljudje niso zadovoljni," je povedal, a dodal, da sta možnosti le dve: ali tarnamo ali pa ugotovimo, kje se lahko kaj spremeni.

Se pa sprašuje, ali bodo mladi glede na svoja pričakovanja od prihodnosti zdržali, dokler se ti problemi ne uredijo po mirni poti, ali bodo zaradi razočaranja "eksplodirali".