Čeprav je visoko šolstvo finančno najbolj podhranjen del slovenskega šolstva, se je vlada vseeno odločila, da mu vzame dobrih 7 milijonov evrov ali kar 3 odstotke. Za povrh je to naredila sredi leta, ko je polovica denarja že porabljena. »To je neodgovorno, da ne rečem kaj drugega. Visoko šolstvo tega ne more več prenesti,« je včeraj po sestanku z rektorji štirih univerz potožil minister Jernej Pikalo. Ogorčenje so z njim delili tudi rektorji, ki so izrazili upanje, da bo vlada tudi to svojo odločitev preklicala.

Kot smo že poročali, je vlada minuli četrtek s postavk ministrstva za izobraževanje zasegla 80 milijonov evrov, od tega 77,6 milijona evrov za visoko šolstvo, in jih prenesla v proračunske rezerve. Po protestih ministra Pikala, ki je v času vladne seje dopustoval v Južni Ameriki, je 70 milijonov evrov ministrstvu vrnila, s pojasnilom – verjetneje izgovorom – da je prišlo do napake. Minister Omerzel je namreč po seji dal javno vedeti, da ni bilo nobene napake... Izobraževalni resor je tako v celoti ostal brez 10 milijonov, samo visoko šolstvo pa brez 7 milijonov evrov. Proti »neresnemu« zmanjševanju proračuna za visoko šolstvo so včeraj protestirali tudi v Visokošolskemu sindikatu Slovenije.

Pikalo bi za visoko šolstvo (po)skrbel v prihodnji vladi

Po uvedbi bolonjske reforme se je obseg programa zaradi dodatnega petega letnika povečal za petino, sredstva za visoko šolstvo pa so se v tem času povečala le za desetino, je včeraj spomnil minister. Številke še kažejo, da so se sredstva za visoko šolstvo od leta 2011 stalno zmanjševala, zaradi česar so v predlogu zakona o visokem šolstvu – ki bo na naslednjo vlado počakal v predalu ministrstva – zapisali, da bi morali visokemu šolstvu izhodiščno odmeriti vsaj toliko sredstev kot tega leta, nato pa sredstva postopno povečevati. Minister je ob tem obljubil, da bo za to poskrbel v prihodnji vladi – če bo seveda imel to možnost. »Vprašati bi se morali, kaj so prioritete te države. Namesto da bi razvijali vrhunsko znanje in prenašali dobre prakse od drugod, s takšnimi ukrepi destabiliziramo visoko šolstvo in mladi generaciji, ki je že tako prikrajšana, nalagamo novo breme,« je poudaril minister, ki je novinarsko konferenco zapustil takoj po izjavah rektorjev. Zato ga nismo mogli vprašati, zakaj ni dopusta raje vzel v času, ko odhajajoča vlada ne bo več preurejala proračuna, in ali bodo posledice še veljavnega zasega 2,4 milijona evrov, namenjenih informatizaciji šol, Arnesa, ministrstva, tako hude, kot je pred dnevi napovedal njegov namestnik na vladi Aljuš Pertinač.

»Vzeli so najbolj razvojnemu sektorju«

Rektor UL Ivan Svetlik je med drugim poudaril, da se univerza niti na proračun ne more več zanesti, in napovedal, da bo rektorska konferenca o tem razpravljala v petek. Rektor UM Danijel Rebolj je dejal, da takšne akcije v temelju zamajejo akademsko skupnost, ki se mora spet ukvarjati z denarjem namesto s svojimi nalogami. Rektor UP Dragan Marušič je napovedal, da bo UP zaradi vladnega ukrepa konec leta najbrž dočakala v rdečih številkah, rektor novogoriške univerze Danilo Zavrtanik pa je vladi očital tudi podlost. »Niso vzeli kmetijskemu ministrstvu ali okolju – vzeli so nam, najbolj razvojnemu sektorju. In samo spomnimo se, koliko očitkov je požel minister Turk, ker je ob koncu mandata podelil nekaj visokošolskih koncesij...«