V UKC Ljubljana se bodo očitno vendarle izognili občutni podražitvi odvoza patoloških odpadkov, ki jih zaradi nerodnega uvajanja evropskih zahtev ne morejo več sežigati na Žalah. V bolnišnici so včeraj potrdili, da je po Dnevnikovem poročanju o spornosti nove ureditve podjetje Biotera, ki je po novem edini ustrezen ponudnik, ceno znižalo za več kot tretjino. A težave zaradi odvoza v tujino ostajajo, prav tako etični pomisleki glede novih zahtev, ki jih okoljska inšpekcija uvaja v imenu varovanja okolja.

Zadovoljni s ceno, ne pa z odvozom v tujino

Prvotna cena je znašala 5,5 evra na kilogram patoloških odpadkov (z DDV), nova pa je 3,6 evra na kilogram. Cena je torej celo nižja od dobrih štirih evrov na kilogram z DDV, kolikor je bolnišnica plačevala javnemu podjetju Žale.

V. d. generalnega direktorja UKC Ljubljana Simon Vrhunec ugotavlja, da lahko očitno »šele po pritiskih medijev dosežejo realno ceno odvoza patoloških odpadkov«. Kljub nižanju cene pa so po njegovem zahteve, zaradi katerih bolnišnice odpadkov ne bi več smele oddajati slovenskemu krematoriju, ampak namesto tega plačevati za odvoz v tujino, še vedno sporne.

»Neživljenjska rešitev, po kateri je treba dele telesa odvažati v tujino, se nam še vedno zdi nesmiselna, če je doslej lahko to dejavnost izvajalo podjetje Žale. Hkrati takšna rešitev otežuje delo naše inštitucije,« je nejevoljen Vrhunec. V UKC Ljubljana so podjetju Biotera izdali začasno naročilnico. V to jih je prisililo opozorilo okoljske inšpekcije, da delov telesa, ki ostanejo po operacijah, ne morejo več oddajati krematoriju na Žalah. Če zahteve ne bi spoštovali, bi jim grozilo kar 30.000 evrov kazni. Tudi v nekaterih drugih bolnišnicah, ki jih inšpekcija še ni obiskala, so že prejeli Bioterine ponudbe.

Molk okoljskega ministrstva

Nove zahteve, po katerih ne ljubljanski ne mariborski krematorij nista več primerna za sežiganje patoloških odpadkov, medtem ko lahko še naprej skrbita za upepeljevanje teles pokojnikov, sicer zbujajo tudi etične pomisleke. Za zdaj se to sicer ni zgodilo, a v skrajnem primeru bi lahko vplivale tudi na ravnanje s plodom pred 22. tednom nosečnosti in upepeljevanje teles pokojnikov, ki jih svojci v znanstvene namene odstopijo inštitutu za anatomijo. Da tudi delov človeških teles in tkiv ni mogoče obravnavati po splošnih »krovnih« uredbah o odpadkih, je že opozorila komisija RS za medicinsko etiko. Gre namreč za tkiva, ki so posebna tako po izvoru kot z etičnega vidika.

Ali bo ostalo pri odvažanju patoloških odpadkov v tujino, še ni znano. Na ministrstvu za okolje in prostor v zakonskem roku niso odgovorili na naša vprašanja o uveljavljanju novih zahtev in težavah, ki jih to povzroča.