Bratuškova v torek odhaja na pogovor k predsedniku republike Borutu Pahorju. Kot je na twitterju sporočil predsednik, sta se za srečanje dogovorila v današnjem telefonskem pogovoru.

Premierka kongres zapustila brez pojasnila

Po zmagi Jankovića so zdaj oči uprte v Bratuškovo, ki je nakazala, da brez podpore v stranki ne bo več vodila vlade. Bratuškova je kongres zapustila brez pojasnila o svojih nadaljnjih potezah, v tvitu pa se je zahvalila za podporo in zapisala, da je ponosna na opravljeno delo.

»Hvala za podporo. Ponosna sem na opravljeno delo. Srečno Slovenija!« je zapisala Bratuškova na spletnem družbenem omrežju twitter približno uro po objavi izidov glasovanja članov kongresa o novem predsedniku največje parlamentarne stranke.

Rezultat glasovanja članov stranke PS:

(Foto: Pozitivna Slovenija)

Zmaga ega nad koristmi države

Spomenka Hribar in ekonomist Jože Mencinger (nosilec evropske liste PS) sta bila leta 2011 med podporniki Jankovićevega vstopa v državno politiko. »Ne verjamem, da je tako politično neveden ali celo naiven, da ne bi vedel, kakšne posledice so lahko, če zmaga kot predsedniški kandidat PS. Torej gre za zmago njegovega ega nad koristmi države,« je v izjavi za STA dejala Hribarjeva. Po njenih besedah Janković kljub zmagi nima možnosti, da obstane v državni politiki kot pomembna figura, »čeprav je v politiki tako rekoč vse možno«.

Hribarjeva je opozorila, da izid kongresa največje vladne stranke prinaša nadaljevanje in poglabljanje politične in vsakršne druge krize: »Komaj smo nekako začeli lesti iz nje, se bomo spet poglobili vanjo. To, kar je naredil Janković, je nerazumno in neodpustljivo.« Po njeni oceni druge možnosti kot predčasne volitve skorajda ni.

Tudi premierka Alenka Bratušek po mnenju Hribarjeve nima druge možnosti, kot da odstopi. »Menim pa tudi, da je bila njena namera, preveriti, koliko ima podpore v stranki, načelne narave, torej etična odločitev, ki je ne bo preklicala,« je dodala Hribarjeva. Glede morebitne politične naveze Janković-Janez Janša pa ocenjuje, da ta ni realna. »Menim, da ta naveza ni realna, če pa bi do nje prišlo, potem smo 'pečeni', saj ne bi bilo več opozicije, ki bi lahko parirala tej neprincipialni in nemoralni združbi,« je še dodala Hribarjeva.

Mencinger ni zadovoljen

Mencinger pa poudarja, da ni zadovoljen s tem, kar se je zgodilo. Kot je dejal v izjavi za STA, je do zadnjega upal, da bodo uspeli najti kompromis, saj kakršna koli politična nestabilnost Sloveniji zelo škoduje. Po njegovih besedah je Bratuškovi uspelo vsaj v tujini ustvariti relativno dobro podobo Slovenije, kar je imelo tudi ugodne ekonomske učinke.

»Na koalicijske partnerje se nikoli ni bilo pretirano za zanašati. Izkazali so se kot skrajno nezanesljivi, zato je presenetljivo, da so sploh uspeli ostati toliko časa skupaj,« Mencinger komentira stališča SD, DL in DeSUS, da Jankovićeva izvolitev za predsednika PS pomeni konec koalicije.

Lukšič: Z ponovnim vstopom Jankovića je te vlade konec

Z izvolitvijo Jankovića za predsednika PS je koalicija prenehala obstajati, je v izjavi za javnost poudaril predsednik SD Igor Lukšič. Spomnil je, da so zdajšnjo koalicijo oblikovali s pogojem, da Janković ni predsednik PS. Po Lukšičevih besedah se je PS tokrat na kongresu očitno odločila, da zruši koalicijo.

Lukšič se je zavzel za to, »da se improvizacije v državi končajo in da gremo čim prej na predčasne volitve«. Zavzel se je tudi, da bi vse parlamentarne stranke stopile skupaj in se dogovorile, katere projekte bi veljalo izpeljati do volitev, da bi imela nova koalicija čim boljše pogoje za delo.

SD je pripravljena na predčasne volitve in ima odlično ekipo, se je pohvalil Lukšič. »Z odprtimi vrati smo na razpolago za vse tiste, ki mislijo, da lahko skupaj za Slovenijo kaj dobrega naredimo,« je dodal. Kdaj bodo predčasne volitve pa je, tako Lukšič, odvisno od tega, kdaj bo premierka Alenka Bratušek odstopila.

DL: Pogoji za delovanje koalicije niso več izpolnjeni

Z izvolitvijo Zorana Jankovića za predsednika Pozitivne Slovenije po mnenju DL niso več izpolnjeni pogoji za delovanje koalicije. Kot so zapisali v odzivu na izid glasovanja na kongresu PS, pričakujejo takojšen dogovor o datumu predčasnih volitev.

Predsednik DeSUS Karl Erjavec je prepričan, da bo premierka Alenka Bratušek držala obljubo, da bo odstopila, če ne bo postala predsednica PS, sam sicer ne verjame, da bi si premislila. Z izvolitvijo Jankovića na čelo PS se tako po njegovem končuje obdobje te vlade, Slovenija pa že vstopa v predvolilno kampanjo. V izogib temu, da bi politična kriza trajala dlje časa, bi morale biti predčasne volitve čim prej, po možnosti še pred parlamentarnimi počitnicami. »Prepričani smo namreč, da vlada, ki nima polnih pooblastil, ne more izvesti vsega, kar je potrebno,« je poudaril.

Na rezultat glasovanja v stranki PS se je že ponoči odzval tudi predsednik največje opozicijske stranke, Janez Janša. Na twitterju je zapisal le: »Prihajajo dnevi zarečenega kruha«.

Malo pred opoldnevom je predsednik SDS objavil še en zapis na twitterju, v katerem pravi, da sta potrebna tako sprememba volilnega sistema kot volitve.

SLS: Ni razloga za obsedeno stanje

Predsednik SLS Franc Bogovič zaradi notranjega razkola v stranki PS ne vidi razlogov, da se ustvarja obsedno stanje v državi, so sporočili iz SLS. Slovenija bi po njegovem sicer nujno potrebovala kompetentno vlado, ki bi bila sposobna izpeljati reformni program tako, da se Slovenijo čim prej popelje iz krize.

V prvi vrsti je zdaj naloga in odgovornost vladne koalicije, da se odloči, kako naprej, meni Bogovič. Če bodo koalicijske stranke snedle svojo besedo, bo vlada delovala naprej, v nasprotnem primeru pa so najbolj verjetne predčasne volitve, je dejal.

Predsednik SLS je prepričan, da so čimprejšnje parlamentarne volitve tista možnost, ki bodo dale volivcem priložnost, da se na novo odločijo, komu bodo zaupali odgovornost za sestavo nove vlade, da se Slovenija čim prej izvije iz primeža krize.

Novakova: Če bodo držali besedo, bo vlada razpadla in sledijo predčasne volitve

Če bodo koalicijski partnerji in tudi sama predsednica vlade držali besedo, bo vlada razpadla in bomo imeli predčasne volitve, komentira predsednica NSi Ljudmila Novak. Po njenem mnenju oblikovanje tehnične vlade ni smiselno, saj država potrebuje legitimno vlado, ki bo dobila podporo na volitvah. »Tehnična vlada je samo prelaganje odgovornosti na nekoga drugega,« je v današnji izjavi za STA poudarila Novakova. »Vlada, ki nima podpore državljanov, ki ni enotna, kjer koalicijski partnerji težko sodelujejo, kjer predsednica niti svoje stranke ne more obvladati, ne more biti učinkovita, zato je vsekakor smiselno, da gremo na volitve,« je dejala.

Kot pravi Novakova, ima vsaka stranka pravico, da sama izbere svojega predsednika, tako tudi PS: »Vendar v tem primeru gre za več. Stranka je prevzela odgovornost in vodi vlado, zato bi se morala tudi odgovorno in državotvorno obnašati.« Pri tem pa je opozorila, da politična kriza državi v času, ko bi morala dejavno reševati krizo, toliko bolj škoduje.

Pribac: Janković potegnil neracionalno potezo

Po zmagi Jankovića je po mnenju političnih analitikov Igorja Pribca in Matevža Tomšiča možno, da se bo stranka razklala dva dela, a tako bi verjetno bilo tudi v primeru zmage Alenke Bratušek.

Pribac je poudaril, da je pred Jankovićem prvi veliki izziv, boj za enotnost stranke. Hkrati pa ga čaka tudi ohranitev vseh poslancev v poslanski skupini. V obeh primerih Pribac pričakuje velike težave. Verjame sicer, da se nobena juha ne poje tako vroča, kot se skuha, kljub temu pa dvomi, da bo poslanska skupina ostala povsem neokrnjena.

Pribac meni, da je Janković potegnil potezo, ki s stališča njegovih domnevnih ciljev ni racionalna. Če bi namreč Alenka Bratušek še naprej predsedovala PS in bi stranka enotno podprla Jankovićevo kandidaturo za ljubljanskega župana, bi Janković tudi imel več možnosti za ponovno županovanje.

Pribac se tudi sprašuje, kakšni so racionalni razlogi, ki so Jankovića motivirali, da kandidira proti predsednici vlade. »Ena od možnosti je, da je padel v skušnjavo stranko uporabiti kot ščit v svojih zasebnih pravnih postopkih,« je razmišljal. Ne zdijo se mu resnične niti besede, da bi kljub njegovi zmagi Bratuškova vodila vlado, »vodil jo bo namreč on«.

DL verjetno obsojena na propad

Tudi za Tomšiča je padec vlade zelo verjeten, vendar obenem poudarja, da nič v slovenski politiki ni samoumevno, saj je slovenski politični prostor poln posebnosti. Tomšič težko napoveduje rezultat morebitnih predčasnih volitev. Po javnomnenjskih anketah sicer v zadnjem času res vodi SDS, vendar predsednika te stranke Janeza Janšo čaka, kako se bo odvila zgodba s Patrio, je spomnil. Če bi bil Janša obsojen, to sami stranki verjetno ne bo več toliko škodovalo, bo pa težava sklepanje koalicij, je pojasnil.

Nekatere druge stranke, denimo DL, pa so verjetno obsojene na propad, razmišlja Tomšič. Tudi PS bo verjetno dobila bistveno manj glasov, kot jih je dobila na volitvah 2011. Se pa na drugi strani kažejo neke morebitne stranke, ki računajo na to, da bi se jim predčasne volitve lahko obrestovale. Tukaj Tomšič omenja predvsem listo Igorja Šoltesa, ki ji ankete za evropske volitve kar dobro kažejo.