Za županski položaj v 212 občinah se bo na oktobrskih volitvah potegovalo 700 kandidatov, od tega zgolj 93 žensk. V 37 krajih so zmagovalci že znani, saj se za vodenje občin poteguje zgolj en kandidat.

Murskosoboški župan pozabil na stare zamere

Med županskimi kandidati najdemo kar nekaj nekdanjih poslancev. Franc Pukšič (SLS) se bo poskušal vrniti na čelo občine Destrnik, na podoben uspeh pa upa tudi nekdanji nepovezani poslanec Ivan Vogrin, ki je bil za župana Lenarta izvoljen že leta 1998, na tem mestu pa je ostal dva mandata. Kot je znano, je bil Vogrin leta 2011 v državni zbor izvoljen na listi takratne Virantove stranke, tako kot tudi županski kandidatki Kristina Valenčič v Ilirski Bistrici in Truda Pepelnik v Rušah.

Na svoj stari položaj se bo poskušal vrniti še en nekdanji poslanec, in sicer Andrej Fabjan (Črnomelj), ki kandidira s podporo SLS. Ob tem pa je zanimivo, da je Fabjan pred zadnjimi lokalnimi volitvami, ko se je izkazalo, da je od Zavarovalnice Tilia sprejel 99-odstotni popust za zavarovanje svojega osebnega avtomobila, na poziv vodstva stranke izstopil iz SLS, na državnozborskih volitvah leta 2011 pa je kandidiral na listi LDS. Murskosoboški župan Anton Štihec, ki je pred zadnjimi lokalnimi volitvami »zaradi že dlje časa trajajočega širjenja laži in podtikanj ter načrtnega delovanja zoper moje dobro ime in ugled s strani nekaterih posameznikov iz lokalne SDS« izstopil iz Janševe stranke in se pozneje pridružil Virantovi stranki, je na stare zamere očitno pozabil. Na tokratne volitve se namreč podaja tudi s podporo mestnega odbora SDS.

Tamara Vonta kot kandidatka SD

Na položaj grosupeljskega župana se bo oktobra poskušal vrniti Janez Lesjak, ki je to občino vodil tri mandate. Medtem ko je bil na lokalnih volitvah v preteklosti skupni kandidat LDS in SD, bo tokrat nastopil zgolj pod blagovno znamko Socialnih demokratov. Spomnimo, da je upokojeni Lesjak kandidiral tudi na zadnjih državnozborskih volitvah, a tedaj na listi Stranke Mira Cerarja. Kot nam je dejal, je namreč pogoj za zastopanje SD na državnozborskih volitvah članstvo v tej stranki, sam pa do sedaj ni in ne namerava vstopiti v nobeno stranko. To je tudi eden od razlogov, da na lokalnih volitvah ne kandidira na listi SMC, saj so v Cerarjevi stranki po visoki zmagi na julijskih volitvah zaostrili pogoje za kandidaturo – od kandidatov so želeli včlanitev v stranko, prav tako pa so še glasneje prisegali na sveže obraze. »Tega pa nimam in ga nisem mogel ponuditi,« nam je pojasnil Lesjak.

S podporo Socialnih demokratov se bo na čelo občine Krško poskušala zavihteti Tamara Vonta, nekdanja poslanka Jankovićeve Pozitivne Slovenije in državna sekretarka v kabinetu premierke Alenke Bratušek. »Iz PS sem izstopila po zadnjem kongresu, za župansko kandidatko pa me je povabila SD. Nisem njena članica, kar sem tudi postavila kot pogoj za kandidaturo, pri kateri me podpirata tudi SMC in DeSUS,« nam je pojasnila nekdanja novinarka.

Med 93 županskimi kandidatkami najdemo tudi Britto Bilač, ki kandidira v Domžalah. Če je na predčasnih državnozborskih volitvah kandidirala na listi Pozitivne Slovenije, nastopa tokrat s podporo ZaAB in Zares. Dodajmo, da bosta njena oktobrska konkurenta tudi vremenarka in radijska voditeljica Alenka Oldroyd (z listo Reza) pa tudi nekdanji poslanec SDS Robert Hrovat.

Županski kandidat mora na zatožno klop

Na tokratnih volitvah bodo nastopila tudi nekatera znana novinarska imena. Direktorja in urednika informativnega programa in športa na Planet TV Bojana Travna zanima županovanje v Bohinju, nekdanji direktor Večera in član programskega sveta Radiotelevizije Slovenija Božidar Zorko (SD) bi rad vodil občino Slovenska Bistrica, nekdanji odgovorni urednik Primorskih novic ter predsednik Združenja novinarjev in publicistov Tino Mamić pa bo konkurent ajdovskemu županu Marjanu Poljšaku.

V Postojni se za županski mandat poteguje tudi nekdanji direktor Agencije za varnost prometa in nekdanji član SDS Franc Pojbič, ki ga bodo policisti ovadili zaradi kaznivega dejanja ponarejanja listin. Na zatožno klop pa bo že v četrtek sedel Darko Sahornik, občinski svetnik in kandidat za župana občine Muta. Kot so potrdili na tožilstvu, mu obtožnica očita, da je kot uradna oseba oziroma javni uslužbenec sprejel podkupnino. Grozi mu denarna kazen ali do tri leta zapora.