Javni razpis za dodelitev evropskega denarja, ki bo namenjen gradnji parkirišč P+R (parkiraj in se pelji), ki morajo biti zgrajena do konca prihodnjega leta, je po enem letu končno zaključen. Ministrstvo za infrastrukturo in prostor je v tretjem razpisnem roku prižgalo zeleno luč še štirim projektom v treh občinah: po enega so dobile Mestna občina Koper (v okviru istega razpisa jim je bil predhodno že odobren denar za dve parkirišči) in Zagorje ob Savi, dva pa Mestna občina Ljubljana. Na prvih dveh rokih javnega razpisa pa so za nepovratne evre uspešno kandidirale še občine Ig, Škofljica, Vrhnika, Murska Sobota, Ptuj in Domžale.

Razdelili so manj denarja od načrtovanega

Skupno je bilo na javnem razpisu za gradnjo parkirišč P+R na voljo osem milijonov kohezijskih evrov, razdelili pa so jih dobrega pol milijona manj. Na ministrstvu so povedali, da bo preostanek denarja prerazporejen na druge projekte v okviru operativnega programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture. Na vprašanje, zakaj so na zadnjem razpisnem roku dva projekta zavrnili - občino Grosuplje že v tretje, so na ministrstvu odvrnili, da vloge občin, ki v postopku javnega razpisa niso bile izbrane, niso izpolnjevale splošnih in posebnih pogojev. »Pomanjkljivosti vlog posameznih neizbranih prijavljenih operacij ne bomo komentirali, lahko pa na splošno rečemo, da je bil razlog za zavrnitev v glavnem dejstvo, da pri nekaterih vlogah niso bila zagotovljena vsa zemljišča za izvedbo operacije, ali pa finančna konstrukcija operacije ni bila zaprta,« so pojasnili.

Spreminjali so pogoje

Do tretjega razpisnega roka je veljal tudi pogoj, da gradnja posameznega parkirišča P+R ne sme biti dražja od 1,5 milijona evrov in cenejša od 400.000 evrov. Da je ta pogoj pri zadnjem roku izpadel, so nam potrdili tudi na ministrstvu za infrastrukturo in prostor, a dodali, da nobena vloga, ki se je v tretjem krogu uvrstila v postopek ocenjevanja, omenjene višine zneska ni presegla.

Imajo na ministrstvu dvojna merila?

Temu pa se čudijo v Grosupljem, kjer so »pogrnili« že v tretje. »Izjava ministrstva ne drži. Iz sklepa, ki so nam ga poslali v začetku junija, nedvoumno izhaja, da je bil razlog za zavrnitev naše vloge izključno omejeno sofinanciranje na maksimalni znesek 1,5 milijona evrov, čeprav naj na zadnjem roku ne bi bilo več te omejitve,« je povedal vodja urada za prostor na občini Grosuplje Miha Simončič.

Na grosupeljski občini, kjer so za gradnjo garažne hiše pričakovali dobre tri milijone evrov iz evropskega kohezijskega sklada, so razočarani in poudarjajo, da ni prav, da se pogoji spreminjajo sredi razpisa. »Ministrstvo nas je sicer pozvalo, da predložimo novo finančno konstrukcijo, ki bi predvidevala znesek sofinanciranja v višini do 1,5 milijona evrov, ampak tega v mesecu dni nismo mogli storiti. Poleg tega je težko zagotoviti tolikšno vsoto denarja, ko imaš enkrat načrtovan proračun za dve leti vnaprej. Ne gre namreč za 100.000 evrov, ampak za milijonske zneske, ki za nekatere občine predstavljajo celoten enoletni proračun,« je razložil Simončič, medtem ko je župan občine Grosuplje Peter Verlič dodal, da imajo očitno na ministrstvu dvojna merila, saj so vsebinsko izpolnjevali čisto vse pogoje.

S podobnim problemom so se srečali tudi v Mestni občini Ljubljana, kjer so na prvih dveh razpisih za svoja projekta – razširitev parkirišča P+R Dolgi most in gradnjo prve faze parkirišča Barje – želeli skoraj pet milijonov nepovratnih sredstev, na koncu pa pristali na sofinanciranje v višini slabih 2,7 milijona evrov za obe parkirišči.