Slovenske občine vsaj za zdaj ohranjajo financiranje, kot je bilo sprva predvideno v proračunu za prihodnje leto. Ohranja se predvidena višina povprečnine pa tudi sofinanciranje investicij. Predlogi vlade o nižanju povprečnine, odvzemu sofinanciranja investicij in zmanjšanju prihodkov od dohodnine, ki so bili na mizi še prejšnji teden, se za zdaj ne bodo uresničili. A že januarja se to lahko spremeni.

Predstavniki združenj občin, se pravi Združenja občin Slovenije, Skupnosti občin Slovenije in Združenja mestnih občin Slovenije, so se včeraj sestali z državno sekretarko z ministrstva za finance Matejo Vraničar, ministrom za javno upravo Borisom Koprivnikarjem ter državno sekretarko Renato Zatler. Povprečnina, od katere je odvisna višina denarja, ki pripada posamezni občini, bo tako za leto 2015 ostala 525 evrov, kar je sicer 11 evrov manj, kot je bila letošnja.

Ministrstvo za finance je še prejšnji teden občinam predstavilo predlog, po katerem bi bila povprečnina dodatno znižana na 494 evrov, s čimer bi država prihranila okoli 70 milijonov evrov. Tega prihranka za zdaj ne bo, a se bodo pogajanja nadaljevala, saj bi do spremembe lahko prišlo že ob rebalansu proračuna. To ne bi bilo prvič, saj se je povprečnina enkrat že znižala sredi leta, in sicer leta 2012, ko se je znižala zaradi učinkov Zujfa.

Župani so bili po včerajšnjem dogovoru kar zadovoljni, saj so predstavniki vlade zagotovili, da se bodo hkrati z morebitnim znižanjem povprečnine dogovorili tudi o ukrepih, ki bi na drugi strani občine razbremenili nekaterih stroškov. V naboru idej, kje bi se dalo privarčevati, tako ostajajo tudi ukrepi na področju plač, normativov v vrtcih, poenostavljanja postopkov javnega naročanja, možnosti dodatnega zadolževanja za evropsko podprte projekte in podobno.

Na ministrstvu za javno upravo so sicer poudarili, da pogajanja nikakor niso končana, da ni še nič dokončnega in da se bodo o ukrepih za znižanje stroškov, ki bi spremljali nižanje povprečnine, pogovarjali že prihodnji teden.