Po odločitvi ministrice za zdravje Alenke Trop Skaza, da dajo zeleno luč za začetek sanacije vodovoda Onkološkega inštituta, so se začeli vrstiti pomisleki, da s tem odpirajo pot za nove težave. »Ob tako visoki ceni ne bi smeli v sanacijo,« meni nekdanja generalna direktorica Onkološkega inštituta Ana Žličar. Po večletnem čakanju na sanacijo in ob številnih dvomih o pogodbi s Kovinarjem Kočevje, ki bo sanacijo opravil za 6,9 milijona evrov, bi morali po njenem najprej razčistiti odprta vprašanja.

Sume je pametno raziskati

Odstopanja od prvotnih ocen, ki so kot realno vrednost del navajale okoli 2,5 milijona evrov, so po njenim besedah sicer mogoča, vendar ne bi smela biti tako velika. Žličarjeva, ki je kot direktorica več let opozarjala na nujnost sanacije, se strinja, da je treba stvari premakniti naprej. Kljub temu pa je lahko po njenem škoda zaradi neprimerne pogodbe še večja od škode zaradi dodatnih zamud. Kot je spomnila, so imeli v osrednji ustanovi za zdravljenje raka z nepremišljenim pristopom pri investicijah izkušnje že ob gradnji novih stavb (izvajalec je bil SCT, op. p.), ki je prinesla tudi slabo narejen vodovod.

»Ko obstajajo resni zadržki glede zakonitosti ali sumi glede korupcije, je treba storiti vse, da se jih pravočasno razišče. V nekem trenutku je treba res sprejeti odločitve, najslabše pa bi bilo, če bi protipravna ravnanja ugotovili, potem ko bi že začeli delati,« meni nekdanji predsednik računskega sodišča Igor Šoltes. Razčiščevanje sumov je po njegovem tudi odgovornost naročnika, torej ministrstva za zdravje, dobro pa bi bilo, da bi to storili že pred podpisom pogodbe. »Podobni vzorci, ko razpisu sledijo pritožbe, sumi korupcije in aneksi zaradi slabo definirane vsebine naročila, se žal pojavljajo pri vseh večjih investicijah, od gradnje pediatrične klinike do ljubljanske urgence... Gre za neposredno škodo za javne finance in tudi zdravje ljudi, zato bi bilo treba ugotavljati tudi odgovornost tistih, ki botrujejo takšnemu sklepanju pogodb,« je opozoril.

Pomisleki po podpisu pogodbe

Drugače razmišljajo na ministrstvu za zdravje. Svetovalec Trop-Skazove za področje investicij Alojz Unetič je v ponedeljek pojasnil, da se v sume korupcije ne bodo spuščali. Strinjal se je sicer, da pogodba »ni bleščeča«, je pa zato pravno in strokovno veljavna. Razpis za sanacijo, na katerem je Kovinarju Kočevje konkuriral le Tames, je ministrstvo izpeljalo v mandatu Tomaža Gantarja. Ob visoki ceni, Medicoengineeringu kot podizvajalcu v obeh ponudbah pa tudi dvomih glede načina sanacije so naročilo vseskozi spremljali pomisleki. Pogodbo s Kovinarjem Kočevje so na Onkološkem inštitutu kmalu po podpisu predali specializiranemu državnemu tožilstvu. Februarja je direktorat za javno naročanje na finančnem ministrstvu ocenil, da je pogodba skladna z zakonodajo, pri čemer se v vsebino ni podrobneje spuščal. Na ministrstvu za zdravje so se nedavno odločili za še eno zunanje mnenje, o katerem pa niso podrobneje spregovorili – javnosti so sporočili le, da so se odločili za začetek del.