»Čas je za novo pomlad, naj se ta začne z dobrim rezultatom na evropskih volitvah,« je po tistem, ko je svet Nove Slovenije (NSi) potrdil sporazum o skupni kandidatni listi s Slovensko ljudsko stranko (SLS), dejala predsednica NSi Ljudmila Novak. Petina članov sveta je vnovičnemu sodelovanju s SLS (stranki sta se leta 2000 združili in se kmalu tudi razšli) nasprotovala.

Stare zamere

Po naših informacijah so najglasnejši nasprotniki povezovanja SLS in NSi v Prekmurju, na Primorskem in Celjskem. Dezider Šooš, predsednik regijskega odbora NSi za Prekmurje, nam je potrdil, da skupni kandidatni listi na bližnjih evropskih volitvah nasprotuje tudi del prekmurskega članstva (na Goričkem ter na območju Lendave in Beltincev). Glavni razlog za negativno stališče do skupnega volilnega projekta naj bi bile slabe izkušnje s SLS iz preteklosti, predvsem iz časov združevanja in še bolj razdruževanja teh dveh strank, zaradi česar njuni člani ponekod po Sloveniji še danes ne sodelujejo. Za nekatere v NSi je moteče tudi to, da naj bi imela SLS nekaj moralno spornih posameznikov. »Toda na svetu NSi je prevladalo mnenje, da je treba stare zamere enkrat pozabiti,« pravi Šooš.

Vprašanje je tudi, ali bi se NSi tako ogrela za skupno kandidatno listo s SLS, če si je ne bi prvak SDS Janez Janša tako grdo privoščil po twiterju, saj je novoslovence zaradi glasovanja o noveli zakona o arhivih primerjal z Udbo. Po naših informacijah prvaku SDS v Novi Sloveniji zamerijo tudi to, da hoče referendum o arhivih izsiliti na volilno nedeljo 25. maja. Sami ocenjujejo, da arhivi ta trenutek niso pomembni. Na seji sveta NSi naj bi tudi poudarili, da bo Janša, četudi bi na parlamentarnih volitvah še kdaj zmagal, težko sestavil vlado, ker si nihče več ne želi z njim v koalicijo.

Kandidati SLS še uganka

Tudi podpredsednik NSi Aleš Hojs Janši očitno ni več tako naklonjen, kot mu je bil v vlogi obrambnega ministra v njegovi vladi in še nekaj časa potem. Članom sveta NSi je namreč zagotovil, da ni Janšev človek, kar mu očitajo predvsem nekateri eselesovci in zaradi tega nasprotujejo, da bi bil na skupni kandidatni listi za evropske volitve na drugem mestu. A Ljudmila Novak poudarja, da bosta stranki o tem, kdo bodo njuni kandidati, odločali vsaka zase.

Povsem nedvoumno je, da bo nosilec skupne liste zdajšnji evropski poslanec NSi Lojze Peterle, predsednica Ljudmila Novak bo na sedmem mestu, prvak SLS Franc Bogovič pa na zadnjem, osmem. Aleš Hojs bo verjetno na drugem mestu, četrta kandidatka NSi Vida Čadonič Špelič, ki ni članica stranke, naj bi bila peta. V SLS so o svojih kandidatih za evropske poslanke in poslance še zelo skrivnostni. V širšem naboru naj bi bila (poleg obeh podpredsednic stranke Olge Franca in Jasmine Opec ter poslanca Jakoba Presečnika) tudi Monika Kirbiš Rojs, nekdanja državna sekretarka na gospodarskem ministrstvu.