»Janez Janša bo nehal biti predsednik stranke, če se bo tako odločil sam,« so prepričani naši sogovorniki iz vrst SDS. Tako ne pričakujejo, da bi na jutrišnjem posvetu (klavzuri) slovenskih demokratov, prvem po Janševem odhodu na prestajanje zaporne kazni, kdor koli poudaril potrebo po zamenjavi na čelu stranke. Bi se pa po teh navedbah morda lahko – še zlasti če držijo informacije, da prvak SDS jutri ne bo mogel izkoristiti prostega izhoda – »za Janšo bolj neprijetna, a za njegovo funkcijo še vedno neogrožajoča« razprava razvila na seji izvršilnega odbora stranke. Ta je sklicana takoj po posvetu, sledila pa ji bo še seja sveta SDS.

Nezadovoljnih z vse bolj radikalno Janševo politiko, z vsakodnevnimi protesti pred sodiščem, z ostrim obračunavanjem Janše in njegovih najzvestejših strankarskih sodelavcev z vsemi, ki izrazijo tudi najmanjše pomisleke o politiki SDS..., pa je v stranki vendarle vse več. A kot pravijo nekateri od njih: politiki iz vrst SDS se, ko ugotovijo, da je šla stranka oziroma njen predsednik v svojih stališčih tako daleč, da teh ne morejo več podpirati, umaknejo oziroma umolknejo. Tako naj bi se v zadnjem času iz strankarske politike precej umaknili Andrej Vizjak, Dragutin Mate pa tudi Romana Tomc, Andrej Šircelj, Romana Jordan...

O tistem, ki bi razmišljal o ustanovitvi nove stranke kot alternative SDS, bi Janša po prepričanju naših sogovornikov nemudoma potegnil na dan vse mogoče podatke in ga razglasil za izdajalca in sovražnika – zato morajo vsi, ki jih mediji omenjajo kot možne snovalce nove stranke, to nemudoma zanikati. Janša je sicer po navedbah naših virov po porazu SDS na prejšnjih državnozborskih volitvah rekel, da je pripravljen odstopiti položaj komu drugemu. A odstopa ni nikoli ponudil, temveč naj bi na organih SDS pozval, da naj se oglasi tisti, ki misli, da bo stranka brez njega dosegla omembe vreden rezultat. Na enem od sestankov s poslanci SDS pa naj bi jim v primeru njihovega upiranja celo zagrozil z ustanovitvijo svoje nove stranke.

Neobičajno glasna seja izvršilnega odbora

V SDS sicer uradno pojasnjujejo, da bo jutrišnji posvet eden od rednih tovrstnih strankinih dogodkov, ki jih organizirajo nekajkrat na leto, zlasti pa pred državnozborskimi ali lokalnimi volitvami in po njih. A je po navedbah naših virov izvršilni odbor ta posvet vendarle »izsilil«. Na seji tega organa takoj po porazu na julijskih državnozborskih volitvah, na kateri Janša ni bil navzoč in ki je trajala več kot štiri ure, naj bi bilo namreč za SDS neobičajno glasno. Tako so, kot so nam dejali nekateri navzoči, za zgrešeno ocenili, da se vodilni predstavniki stranke po Janševem odhodu v zapor niso udeleževali predvolilnih soočenj, prav tako so bili nezadovoljni s protestnim odhodom podpredsednika Zvonka Černača s soočenja na TV Slovenija, pa z njegovo izjavo na volilno nedeljo, da bodo poslanci SDS bojkotirali vodenje parlamentarnih delovnih teles (Janša je sicer na enem od kasnejših sestankov povedal, da je Černač ravnal izključno po njegovih navodilih, kot zmotno pa ocenil mnenje, da so soočenja vplivala na volilni rezultat). Na isti seji pa naj bi člani izvršilnega odbora tudi sklenili, da bodo natančneje analizirali volilni rezultat, zaradi bližine lokalnih volitev pa so se odločili, da bodo to storili po njih. Je pa, tako pravijo naši sogovorniki, nekdanja evropska poslanka Romana Jordan na organih stranke v zadnjem času večkrat povprašala, kdaj bodo uresničili sklep o posvetu in analizi volitev.

Vendar pa naši sogovorniki resne in kritične analize strankinih volilnih porazov na jutrišnjem posvetu ne pričakujejo. K takšnemu sklepanju jih napeljujejo tudi pripravljena poročila, ki naj bi vsebovala predvsem statistične podatke, ki jih je možno interpretirati po lastnih potrebah. Prav tako menijo, da se bo ponovila stara zgodba z razpravami. Za posvet naj bi namreč imeli na voljo največ pet ur, če se ga bo udeležil tudi Janša, pa bo velik del tega časa po vsej verjetnosti porabil sam. Janševi uvodni nastopi o aktualni politiki na sejah organov stranke so namreč po besedah njihovih članov praviloma dolgi od ene ure do ure in pol (kot najkrajšega se spominjajo njegovega okoli 45-minutnega govora), nato pa sledijo naročeni nastopi drugih najvišjih oziroma prvaku SDS najbližjih predstavnikov stranke. »Če Janše tokrat ne bo, bodo nastopi njegovih aparatčikov pač nekoliko daljši,« je mogoče slišati med nezadovoljnimi člani SDS.

Pisne »domače naloge«

Na jutrišnji posvet so po navedbah naših virov povabili več predstavnikov SDS, kot so jih na tovrstne dogodke v preteklosti, in sicer poleg članov izvršilnega odbora in poslancev še predsednike občinskih odborov. Tako naj bi tokrat preliminarno vabilo dobilo kar blizu 300 predstavnikov SDS, »vstopnico« za kongres pa naj bi si prislužili tisti, ki so pripravili svoje videnje slovenske države na razpotju in njene nadaljnje poti. A menda naj bi omenjeno »domačo nalogo« (uspešno) opravilo le okoli 60 možnih navzočih. »Več kot to, kdo se bo posveta udeležil, bo povedalo to, koga od pomembnejših članov SDS na njem ne bo,« nam je dejal eden od sogovornikov.

Pisni izdelki pred posvetom SDS sicer niso nekaj novega. Po naših informacijah so morali udeleženci posveta, ki je bil na začetku letošnjega leta, pisno odgovoriti na vprašanje, kako vidijo prihodnost stranke, če bi bil njen prvak pravnomočno obsojen. »Janša želi vnaprej pogledati v naše glave,« so sicer že tedaj negodovali nekateri v SDS. A naj bi bil prvak največje opozicijske stranke tedaj s tem pogledom zadovoljen...