Nekdanji minister in podpredsednik stranke DeSUS Tomaž Gantar, sicer specialist urolog, se dogovarja za službo v Železničarskem zdravstvenem domu (ŽZD), potem ko je kot minister soglašal s prestrukturiranjem programov in s tem novo dejavnostjo – resda deficitarno – urologijo. Konflikt interesov, pri čemer je na četrtkovem televizijskem soočenju s predsednikom DeSUS Karlom Erjavcem vztrajal prvak Pozitivne Slovenije Zoran Janković, ali samo še ena predvolilna petarda?

V skladu z zakonom

Na zdravstveni zavarovalnici (ZZZS) so potrdili, da so že januarja 2013 prejeli vlogo ŽZD za prestrukturiranje specialističnoambulantnih programov, pri čemer je direktor Emilijan Lobe želel zmanjšati program dermatologije zaradi nedoseganja realizacije ter ukiniti programa bolezni dojk in mamografije zaradi uvajanja programa DORA, povečati pa program RTG in uvesti novo dejavnost urologije v obsegu 0,5 programa. Konec januarja 2013 se je ministrstvo z Gantarjem na čelu strinjalo s tem prestrukturiranjem, dobro leto kasneje, ko Gantar ni bil več zdravstveni minister, pa je ŽZD prejel še dovoljenje za opravljanje dejavnosti urologije. Na podlagi tega so podpisali aneks k pogodbi o financiranju, ki je začel veljati z letošnjim aprilom.

Gantar pravi, da ga je k sodelovanju povabil Lobe in da je bil vabila vesel. »Trenutno nimam polne redne zaposlitve, 20-odstotno delam v sežanski bolnišnici, 80-odstotno pa sem zaposlen preko s.p, ki sem ga registriral maja letos,« je pojasnil. V ŽZD ni zaposlen in zagotavlja, da tudi še ni izstavil nobenega računa, saj da se še niso dogovorili o načinu in pogojih sodelovanja.

Konflikta interesov ne vidi. »Koncesijo je bilo treba urediti in mislim, da smo problem rešili v skladu z zakonom. Ne vem, kaj je tukaj spornega. Takrat tudi nisem mogel vedeti, do kdaj bo trajal moj mandat in kje bom delal za tem.« Dodaja še, da programa niso nikomur vzeli in da ŽZD na ta račun ni dobil nič več denarja, kar so potrdili tudi na ZZZS.

V interesu bolnikov

Tudi Lobe, čeprav nejevoljen nad vprašanji, vztraja, da konflikta interesov ni (bilo). »Koncesija je bila podeljena, ko je bil Gantar še minister, potem pa smo pač potrebovali nekoga, ki bi bil nosilec programa. Takrat ni bil več minister. Specialista urologije oziroma kakršnega koli specialista je zelo težko dobiti.« Lobe sicer vztraja, da je bilo takšno prestrukturiranje v interesu bolnikov, ki se, kot smo že poročali, zaradi premajhnega obsega programov in perečega pomanjkanja specialistov soočajo z nesprejemljivo dolgimi čakalnimi vrstami.

Karl Erjavec, ki je v četrtek napovedal odstop nekdanjega ministra z mesta podpredsednika stranke DeSUS, če se izkažejo Jankovićeve izjave za resnične, Gantarja še ni poklical. Je pa ta včeraj zagotovil, da je pripravljen s strankarske funkcije odstopiti, čeprav sam konflikta interesov v svojem ravnanju ne vidi. Dodati velja, da je bil Gantar v neobičajnem položaju tudi pri nastopu službe v sežanski bolnišnici, kjer je dve leti zapored kot minister prav tako na željo bolnišnice prestrukturiral sredstva, prvotno namenjena ljubljanskemu hospicu.