Tudi včeraj naval na geodetsko upravo (Gurs) ni pojenjal. Lastniki nepremičnin, ki so v minulih dneh prejeli obvestila s podatki o nepremičninah in informativnim izračunom nepremičninskega davka, še vedno težko pridejo do svojih svetovalcev tako po telefonu kot na samih izpostavah. V Gursu verjamejo, da bo že v prihodnjih dneh bolje, zato lastnike prosijo za nekaj potrpežljivosti. Ob tem so spomnili, da klic na brezplačno telefonsko številko ni namenjen le rezervaciji termina za obisk ene od njihovih pisarn, temveč lahko lastniki naročijo tudi povratni klic geodetskega strokovnjaka in vsaj tiste podatke, za katere ni treba prilagati posebnih dokazil, uredijo iz domačega naslonjača. Tisti lastniki, ki jim je obisk geodetske pisarne, upravne enote ali druge institucije, pri kateri morajo urediti podatke, odveč, lahko za to pooblastijo tudi katero koli drugo osebo.

Samo zaradi številke stanovanja na upravne enote na tisoče ljudi

V Gursu po besedah namestnika generalnega direktorja Antona Kupica ne delajo ocen, koliko podatkov bodo lastniki v roku do 31. marca želeli spremeniti. Doslej so iz evidenc drugih upraviteljev prevzeli in v register nepremičnin vpisali skoraj devet milijonov novih podatkov o lastnikih in njihovih nepremičninah; koliko obstoječih podatkov v registru nepremičnin je bilo doslej spremenjenih, pa še ne vedo. Kljub temu dajejo slutiti, da bi se številke čakajočih pred različnimi okenci do konca marca lahko povzpele na nekaj sto tisoč. Toda finančni minister Uroš Čufer je včeraj vseeno zatrdil, da o podaljšanju rokov za urejanje podatkov ne razmišljajo.

Kot najbolj pomanjkljiv se je v zadnjih dneh izkazal register prebivalstva, v katerem ima po Kupičevi oceni od 10 do 20 odstotkov prebivalstva stalno bivališče prijavljeno le na hišni številki, ne pa tudi na številki stanovanja, kar je pogoj za odmero davka po nižji 0,15-odstotni stopnji, če je v hiši stanovanj več. To pomeni, da se bo na upravnih enotah moralo zglasiti od 120.000 do 240.000 lastnikov nepremičnin, če ne bodo želeli plačati trikrat višjega davka. Direktor urada za nepremičnine pri Gursu Franc Ravnihar sicer priznava, da je večina lastnikov podatek o številki svojega stanovanja sporočila v register nepremičnin. Toda do nižje obdavčitve lahko kljub temu pridejo le tako, da uredijo obe evidenci. To velja tudi za tiste, ki živijo v hišah, vendar so pri popisu nepremičnin navajali, da recimo v spodnjem nadstropju živijo sami, zgoraj pa njihovi otroci. V registru nepremičnin so po Ravniharjevih besedah avtomatsko dobili vsak svojo številko stanovanja, to pa morajo zdaj urediti še na upravni enoti.

Bolj kot pieteta je pomembna obveščenost

Naslednji večji problem, zaradi katerega so v minulih dneh informativni izračun davka prejemale tudi pokojne osebe, predstavljajo podatki o osebni služnosti. Po zadnjih podatkih zemljiške knjige, ki jih je prejel Gurs, je osebna služnost vzpostavljena na 202.251 stanovanjskih nepremičninah, vendar pa so številni imetniki te pravice že preminili. Osebna služnost namreč ne preneha avtomatsko z imetnikovo smrtjo, temveč mora lastnik nepremičnine vložiti predlog za njen izbris iz zemljiške knjige.

Na geodetski upravi bi sicer pokojne lahko identificirali in jim obvestil z informativnim izračunom davka ne bi pošiljali. Zavedajo se tudi, da so s tem marsikoga prizadeli, pravi Kupic. Vendar ocenjuje, da je v tem trenutku pomembneje dediče obvestiti o tem, kakšni so dejanski podatki o njihovih nepremičninah, da jih ti lahko uredijo. Kot še pravi, pa davčna uprava (Durs) pokojnim davka nazadnje ne bo odmerila.

Tudi v Dursu pojasnjujejo, da odmer nepremičninskega davka pokojnim osebam ne bodo pošiljali. Je pa po njihovem mnenju pomembno, da so pokojniki dobili informativna obvestila, saj bo pošta tako prišla v roke dedičev, ki gotovo živijo na naslovih podedovanih nepremičnin. Dediči so po njihovih opozorilih tudi tisti, ki morajo urediti podatke o lastništvu, da bodo pravilni. Če tega ne bodo storili, jim davčna uprava nepremičninski davek lahko odmeri tudi za nazaj.

Nekaj napak, a ne po krivdi lastnikov

Ob tem pa na Dursu še ne vedo, kaj bodo naredili z dediči, ki še čakajo na zapuščinsko razpravo, ali jim bodo davek na podedovane nepremičnine recimo odmerili naknadno. Usklajevanja o tem, kaj se bo zgodilo v primerih, ko sklep o dedovanju do prelomnega datuma, 1. aprila, ne bo vpisan v nepremičninske evidence, še potekajo, pravijo v Dursu.

Medtem ko uradne institucije odgovornost za pravilnost odmere nepremičninskega davka večinoma prelagajo na lastnike nepremičnin, Ravnihar vendarle priznava, da se je nekaj napak zagotovo zgodilo tudi pri prenašanju podatkov iz zemljiške knjige v register nepremičnin. Sploh pred leti, ko so te prenose še opravljali ročno. »V teh primerih naj nas lastniki na to opozorijo in bomo napake popravili sami. Njim ni treba prilagati nobenih dokazil.«