V ponedeljek, 17. decembra, je bil na slovenskem političnem prizorišču še en buren dan. Stranke so se pripravljale na razpravo ob interpelaciji ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka, ki je sledila naslednji dan. Predsednik vlade je v državnem zboru poslancem zatrjeval, da protestov ne bo mirila vojska. Nadaljevalo se je sojenje v aferi Patria, koalicija pa je zaradi pomislekov SLS sklenila, da bo v bankah tudi v primeru prodaje ohranila četrtinski delež države.

A medtem ko so v Ljubljani prvi plakati že pozivali k vseslovenski vstaji, je bilo precej mirneje na Bledu. Pozno popoldne je bilo na parkirišču pred vilo Beli dvor, nekaj metrov nad Blejskim jezerom, polno avtomobilov, večinoma temnejše barve, dražjih znamk in ljubljanskih registracij. Med zadnjimi se je pripeljal Borut Pahor, ki je tri dni pozneje uradno prisegel kot novoizvoljeni predsednik države.

Na praznovanju kup znanih obrazov

Ob 18. uri je bilo v vili, ki je v lasti Janeza Škrabca, poslovneža in solastnika Rika, vse pripravljeno za začetek slovesnega dogodka – praznovanja 70. rojstnega dne nadškofa Antona Stresa, na katerega je Škrabec povabil manjšo, a skrbno izbrano družbo povabljencev. Nadškofu so za mizo poleg Škrabca in Pahorja, ki mu je Stres le štirinajst dni prej čestital ob izvolitvi in ga pozval k »soodgovornosti za povezovanje in skupno dobro«, nazdravili še generalni direktor policije Stanislav Veniger, nekdanji prvi policist Marko Pogorevc, ki slovi kot oseba z zelo dobrimi političnimi zvezami v Vatikanu, in predsednica Nove Slovenije Ljudmila Novak.

Tam sta bila domnevno tudi poslanec te stranke Matej Tonin in donedavni izvršni direktor Državljanske liste Janko Jenko, sicer poslovnež, ki se ukvarja s telekomunikacijami. Navzočih je bilo še več pomembnežev iz vrst (državnega) gospodarstva – po naših podatkih so bili med njimi član uprave Darsa Tine Svoljšak, generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Blaž Košorok, prvi mož Pošte Slovenije Boris Novak, izvršni direktor za gospodarske družbe v NKBM Anton Guzej in generalni direktor Pivovarne Laško Dušan Zorko. Ker na sprejemu ni bilo predsednika vlade Janeza Janše, je bilo včeraj predvsem iz virov blizu SDS mogoče slišati, da dejanski razlog sestanka ni bil nadškofov rojstni dan, ampak posvet o morebitnih političnih premikih na desni sredini. A te informacije nam včeraj – tako v uradnih kot neuradnih pogovorih – ni potrdil nihče od udeležencev ali od ljudi, ki so za sestanek vedeli. Več teh je bilo včeraj prepričanih, da je informacijo o sprejemu v javnost posredoval prav Janšev kabinet, ki je bil po naših podatkih o srečanju obveščen že isti dan.

Da je do srečanja na Bledu res prišlo, so nam včeraj popoldne uradno potrdili Škrabec, Pahor, Veniger in Novakova. Pogorevca in Tonina nam ni uspelo priklicati, iz kabineta nadškofa Stresa pa so sporočili le, da ta »o zasebnih zadevah javnosti ne obvešča«. Od gospodarstvenikov sta nam udeležbo pozno popoldne potrdila le Košorok in Svoljšak. Škrabec je pojasnil, da je »nadškofu Stresu ob rojstnem dnevu v njegovo čast priredil zabavo«. »Nanjo sem povabil tiste goste, ki si jih je zaželel Stres,« je poudaril. Kdo vse je bil povabljen na večerjo, Škrabec ni želel razkrivati, »ker je šlo za zasebno zabavo in ker ni javna oseba«.

Nadškof osebno povabil direktorja policije

Samo srečanje, kriterij izbire gostov in vsebina pogovorov tako ostajajo zaviti v tančico skrivnosti. Po naših podatkih sta goste (teh je bilo od deset do petnajst) na srečanje, ki je trajalo skoraj štiri ure, vabila Škrabec, ki je sprejem tudi plačal, in Stres. Prvi je, kot so zatrdili v kabinetu predsednika, povabil Pahorja, Veniger pa nam je pojasnil, da ga je tja osebno povabil Stres. Kdo je povabil Novakovo, ni znano – potrdila nam je le, da je srečanje organiziral Škrabec. Stična točka med Škrabcem in Stresom je prav Pogorevc, ki velja na desnici za »lobista« tako imenovane Rodetove linije.

Borutu Pahorju, Stanislavu Venigerju in Ljudmili Novak smo včeraj zastavili več vprašanj, na katera so nam odgovorili le s splošnimi pojasnili. V kabinetu predsednika države so pojasnili, da se je Pahor na sprejemu mudil kratek čas in to na začetku. »Ob tej priložnosti je Borut Pahor nadškofu Stresu zaželel obilo zdravja in sreče ter mu podaril knjigo z enakim naslovom. Predsednik republike si bo prizadeval za dobre in prijazne osebne odnose s cerkvenimi dostojanstveniki vseh verskih skupnosti v Sloveniji,« so sporočili iz Pahorjevega kabineta.

Pri tem so ob dejstvu, da je predsednik Stresa obiskal na zasebni zabavi in ne na javnem dogodku, »preslišali« tri ključna vprašanja. Prvič, ali je Škrabčev Riko financiral Pahorjevo volilno kampanjo? To bi namreč pomenilo, da je predsednik z udeležbo na srečanju, ki ga je prirejal Škrabec, temu vrnil uslugo. Pahor je sicer v okviru kampanje konec avgusta obiskal Škrabčevo hišo v Ribnici. Drugič, ali je svoj obisk glede na dejstvo, da so bili na sestanku prisotni tudi gospodarstveniki, lobisti in predstavniki Cerkve, prijavil komisiji za preprečevanje korupcije? In tretjič, kako novi predsednik države komentira podatek, da je bil na srečanju tudi generalni direktor policije Veniger?

Veniger na zabavi skupaj s pričami v postopkih NPU

Slednji nam je včeraj dejal le, da »se je tako kot skoraj vsako leto tudi lani decembra zasebno udeležil praznovanja rojstnega dne ljubljanskega nadškofa, s katerim sta dolgoletna prijatelja«. A to, da je bil v vili Beli dvor tudi Veniger, je vsaj etično sporno. Na Stresovi zabavi je bilo namreč več oseb, ki še v več postopkih, ki jih vodita policija in tožilstvo, nastopajo vsaj kot (potencialne) priče.

V zadevi Bavčar-Šrot je tako ena ključnih prič Dušan Zorko (včeraj ni bil dosegljiv), ki ga je Boško Šrot močno obremenil že v preiskavi. Kriminaliste Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) pa bo v prihodnjih mesecih zelo verjetno zanimal tudi Škrabec. Z njim naj bi tako že konec leta 2011 opravili razgovor v povezavi s projektom Čehov, ki ga je z denarjem iz Intereurope gradil Riko. Škrabec pa naj bi po nekaterih informacijah dvigoval tudi večje zneske z računa v Liechtensteinu, kamor je Intereuropa nakazovala milijone za plačilo zemljišč v Rusiji. Morebitni zastoj preiskave bi tako lahko javnost povezovala z Venigerjevim obiskom zabave pri Škrabcu. Vprašanju o poročanju protikorupcijski komisiji se je včeraj izognila tudi Novakova. Po službi za odnose z javnostmi je poudarila, da je bila na srečanju kot predsednica NSi in ne kot ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Zanimive so tudi stične točke med omenjenimi gospodarstveniki, Stresom, Škrabcem, Pogorevcem in Pahorjem. Aktualni direktor Pošte Slovenije Boris Novak, ki velja za kader SDS, je več kot dvajset let delal v policiji. Leta 2006, torej v času prve Janševe vlade, ko jo je vodil Jože Romšek, pa je bil nekaj časa tudi pomočnik direktorja uprave kriminalistične policije v generalni policijski upravi. Zakaj bi si Stres zaželel, da na zabavo pride Novak, ni znano, a že to, da sta bila tam Pogorevc in Veniger, dokazuje, da lovke cerkvenega vpliva očitno spet segajo v sam vrh policije. Veniger se je sicer tri dni po sprejemu na Bledu skupaj z Novakovo udeležil maše za domovino v ljubljanski stolnici.

Povezave v (državnem) gospodarstvu

Člana uprave Darsa Tineta Svoljška je nadzorni svet, ki ga je postavila nova Janševa vlada, na položaj imenoval letos, spada pa v kvoto NSi. Na zabavi je bil »zasebno«. Njegova udeležba, ki je spet obudila spomine na lobiranje cerkvenih veljakov za avtocestne posle in njihove dobre odnose z Ivanom Zidarjem, je lahko sporna, ker je Škrabčev Riko član konzorcija podjetij, ki so se (neuspešno) prijavila na skoraj 14 milijonov evrov vreden Darsov razpis za elektro-strojna dela v predoru Markovec, o čemer bo zdaj odločala državna revizijska komisija. Tudi sicer je Riko v zadnjih letih na veliko delal za Dars, med drugim tudi v predoru Šentvid.

Generalni direktor HSE Blaž Košorok do zdaj ni veljal za osebo z dobrimi zvezami s Cerkvijo. Tej je bil v energetiki v zadnjih letih najbliže lobist Peter Kotar, ki je imel pomembno vlogo pri pripravi projekta TEŠ 6, zaradi česar je od lani tudi v preiskavi. Kotar je sicer prek podjetja Sol Intercontinental, ki je pogodbeni zastopnik hrvaškega Alstoma, pri remontih poslovno sodeloval tudi s Te-Tolom, ki ga je do lani vodil Košorok. Riko ima v povezavi s HSE največ interesov pri projektu hidroelektrarn na srednji Savi, ki je še v povojih.

Medtem ko je Anton Guzej še v devetdesetih letih vodil Krekovo banko (takrat je bila v lasti Nadškofije Maribor), danes pa je v vrhu NKBM, ki je eden večjih upnikov propadlega Zvona Ena Holdinga, je še najmanj jasno, kaj je na sprejemu počel Dušan Zorko – še posebno če je goste, kot je zatrdil Škrabec, res izbiral Stres. Pivovarna Laško je sicer tudi lastnica časopisnih družb Delo in Večer, pri čemer je Delo pred meseci vrh Cerkve razburilo s poročanjem o domnevnem očetovstvu kardinala Franca Rodeta. Kot smo neuradno izvedeli, naj bi bil Zorkov stik do Cerkve, ki bi mu lahko pomagala pri lobiranju za reprogram posojil Pivovarni Laško, prav Pogorevc. V vsakem primeru pa sodelujočim tem za pogovor ni moglo zmanjkati.