Za prodajo vozovnic ni nobene osnove

Subvencionirane študentske in dijaške vozovnice za junij bi se morale danes že prodajati, toda za to ni nobene osnove, je na novinarski konferenci pojasnil predsednik Sekcije za javni prevoz potnikov v linijskem in prostem cestnem prometu v Združenju za promet pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). Tudi pretekli mesec so po njegovih besedah od vlade dobili obljube, da bodo podpisali pogodbo za mesec maj in so konec aprila začeli prodajati majske vozovnice, toda do podpisa pogodbe ni prišlo.

Poleg dogovora za subvencioniranje vozovnic za maj in prihodnje mesece prav tako še niso podpisali dogovora glede nadomestila za opravljanje javne gospodarske službe. Tako prevozniki trenutno z državo nimajo sklenjenih pogodb, da smejo izvajati javni potniški promet, je poudaril Baškovič. Za izvajanje so se po njegovih besedah kljub temu odločili, saj so potnikom že prodali vozovnice za ta mesec.

Kot pravi Baškovič, zahtevajo čim prejšnjo ureditev problema in dogovor za obdobje do konca leta, saj jih skrbi, kdo se bo sicer ob najverjetnejši menjavi vlade pripravljen pogovarjati z njimi v avgustu.

''Ne zahtevamo novih dajatev ali višjih cen''

"Ne zahtevamo novih dajatev ali višjih cen, zahtevamo samo realizacijo sklepov parlamenta in vlade," je poudaril Baškovič. Kot je pojasnil, bi bilo treba po neuradnih informacijah do konca leta zagotoviti okoli 27 milijonov evrov za omenjene subvencije. Temu pa bi bilo treba prišteti še sredstva za opravljanje javne gospodarske službe.

Po Baškovičevih besedah bi izpad omenjenih sredstev za posamezne prevoznike predstavljal od 30 do 50-odstotni izpad, kar bi pomenilo "uničenje te branže".

Zahtevi, da se podpiše aneks za obdobje do konca leta, se pridružuje tudi Boštjan Koren s Slovenskih železnic. Ob tem poudarja, da je integracija javnega potniškega prometa bistvena za mobilnost prebivalcev.

Pisnega zagotovila od vlade še nimajo

Z uvedbo subvencij za dijaške in študentske prevoze se je število potnikov zelo povečalo, je pojasnil Josip Šamu iz Sekcije ta promet pri Obrtno podjetniški zbornici. Porast prodaje šolskih vozovnic beležijo tudi na Ljubljanskem potniškem prometu (LPP). Po mnenju Petra Horvata iz LPP je največji problem to, da država zdaj ruši to, kar je bilo narejeno v zadnjih 20 letih.

Vlada je sicer na torkovi seji s prerazporeditvijo sredstev zagotovila skoraj osem milijonov evrov za subvencije študentskih in dijaških prevozov za meseca maj in junij. Kot pojasnjuje Baškovič, so ga z vlade prvič klicali že prejšnji teden in mu obljubili sredstva, a pisnega zagotovila ali povabila na podpis pogodbe doslej še ni prejel.