Mandatno volilna komisija je tudi soglasno, z 12 glasovi za in nobenim proti, podprla mnenje zakonodajno-pravne službe v zvezi z začetkom postopka za oceno ustavnosti zakona o poslancih.

Möderndorfer: Nobenega razloga ni, da bi Janši podelili imuniteto

Vodja poslanske skupine ZaAB Jani Möderndorfer je v izjavi za medije po seji poudaril, da lahko državni zbor podeli imuniteto v povezavi z izrečenimi besedami v državnem zboru. Zoper prvaka opozicije Janeza Janšo potekajo drugi postopki, ki po njegovih besedah nimajo veze z državnim zborom. Zato ni nobenega razloga, da bi Janši podelili imuniteto, meni Möderndorfer. Ali gre za postopek v primeru Trenta, ni želel razkriti, saj je bila na obravnavanem gradivu oznaka tajno.

Kot je še poudaril, so navzoči poslanci SDS pri tej točki dnevnega reda zapustili sejo ter za to navedli razlog, da sejo obstruirajo, ker gre po njihovo za političen pregon. "To so neke ideje, ki jih vidijo le oni in nihče drug", je še dejal Möderndorfer.

Na dogajanje se je odzval tudi poslanec SDS Vinko Gorenak

Na dogajanje na seji se je odzval tudi poslanec SDS Vinko Gorenak. Med drugim je poudaril, da so v stranki bili vedno proti temu, da se komurkoli podeli imuniteto in to velja tudi za primer Janše. Zato te po njegovih besedah Janša tudi ni zahteval. Sejo pa so poslanci SDS zapustili, saj gre po njihovem mnenju za montiran sodni proces zoper predsednika SDS.

Je pa ob tem Gorenak opozoril, da naj bi se o finančni preiskavi zoper Janšo ter o primeru zemljišča v Trenti odločalo na sodnih instancah v Celju. Tam pa naj bi po njegovem prepričanju prišlo do nedavnega kadrovanja, ko naj bi na mesto predsednikov okrajnega in višjega sodišča postavili sodnike, ki bi bili bolj naklonjeni obsodbi Janše. Ob tem pa naj bi nekdanjega direktorja Termoelektrarne Šoštanj (Teš) Uroša Rotnika, ki je v priporu, oprostili, je še navedel Gorenak.

Han: Glasovali, tako kot je bila praksa do sedaj

Po besedah vodje poslanske skupine SD Matjaža Hana so glasovali, tako kot je bila praksa do sedaj, da se poslancu ne podeli imunitete. Kot je še dodal, na seji Janše ni bilo, tako da se o postopku podelitve imunitete ni izrekel.

Po informacijah STA gre za kazenski postopek v primeru Trenta, zoper Janšo pa potekata še dve kazenski obravnavi.

Osumljeni zlorabe položaja ali pravic

V primeru Trenta so Janša, nekdanji predsednik uprave Imosa Branko Kastelic in nekdanji direktor Eurogradenj Klemen Gantar osumljeni zlorabe položaja ali pravic. Zgodba sega v marec 2005, ko je Imos za 56 milijonov tolarjev (236.100 evrov) prodal trisobno stanovanje takratnemu predsedniku vlade Janši. Do dela kupnine naj bi Janša prišel tako, da je Eurogradnjam, ki jih je zastopal Gantar, na sumljiv način prodal svoje parcele v Trenti.

Zoper Janšo potekata še dve kazenski obravnavi

Zoper Janšo pa potekata še dve kazenski obravnavi. V enem primeru svetovalec nekdanjega predsednika republike Danila Türka za gospodarska vprašanja Franci Perčič kot zasebni kazenski tožilec Janšo preganja zaradi očitkov o Perčičevem sodelovanju z Udbo. V drugi zadevi pa je Janša soobtožen s svojim zagovornikom Francijem Matozom, in sicer zaradi domnevne krive ovadbe in žaljive obdolžitve nekdanje višje državne tožilke Branke Zobec Hrastar, sicer avtorice obtožnega predloga v zadevi Patria.