Na včerajšnjem protestu na pobudo civilne iniciative Bela rokavica se je zbralo skoraj 300 mladih ljudi, pot pa jih je vodila na več postojank po Ljubljani, kjer so predstavili potrebe gluhih in prebrali zahteve: pred vladno palačo, parlamentom, pri varuhinji človekovih pravic, pred RTV Slovenija, pred zvezo društev gluhih in naglušnih Slovenije (ZDGNS), popoldne pa še pred Ljubljančani na Prešernovem trgu.

Miren protestni shod

»Želimo na miren način povedati vladi in drugim inštitucijam, da se v javnem življenju počutimo diskriminirane, kršene so nam človekove pravice, sploh na področju izobraževanja in zaposlovanja. Vedno smo bili tisti, ki smo morali ubogati, drugi so nam narekovali, kako naj živimo, veliko smo pretrpeli. Vendar smo sposobni ljudje, zato smo se na svoj način prebudili in ustanovili civilni odbor Bela rokavica, da se nas bolje sliši,« so nam povedali včeraj pred stavbo nacionalne televizije, poimensko pa v javnosti ne želijo nastopati.

Na vprašanje, zakaj se krovna zveza ZDGNS od njih distancira in seveda tudi obratno, pravijo, da jim je dovolj zgolj obljub z njihove strani. »Res smo mladi, vendar že imamo izkušnje, obiskujemo druge države, se združujemo prek spletnih omrežij in dobro vemo, kako bi morale biti urejene naše pravice. Želimo samoodločati in soodločati,« so bili jasni.

Pri zvezi naj bi se šli politiko, po kateri je bolje in lažje voditi in manipulirati neuke, torej čim manj informirane člane in članice. »Klasična podoba gluhega je, da je socialno izključen iz družbe, manj samozavesten, uporabnik znakovnega jezika, manj pismen in odvisen od pomoči v društvih. Ta podoba gluhe osebe po tej logiki potrebuje pomoč pismenih ljudi, da ji narekujejo delo in življenje. Mi pa smo skupina podobno mislečih, ki se ne strinjamo s takšno podobo gluhe osebe po meri ZDGNS, pač smo izobraženi, pismeni in predvsem odgovorni do sebe. Zavedamo se prednosti in pomanjkljivosti zakonodaje in pravilnikov iz prve roke, ker jih vsakodnevno doživljamo na lastni koži,« so še povedali protestniki.

Grožnje z izključitvijo

Nekaj v komunikaciji med gluhimi se je očitno zalomilo, saj je včerajšnji shod spremljala zgolj ena tolmačka znakovnega jezika, Suzana Krsteski iz Maribora. V Sloveniji je sicer 46 tolmačev, ki so vključeni v zvezo tolmačev pri ZDGNS, vendar se je na prošnjo civilnega odbora odzvala zgolj ena. In ta ena je bila potem vsem tristotim na razpolago od osmih zjutraj do devetih zvečer, ko se je shod zaključil. »Spet se počutimo diskriminirani, tokrat s strani združenja tolmačev,« je poudaril eden od odbornikov.

Včeraj smo pridobili tudi elektronsko sporočilo, ki je v četrtek, torej dan pred protestnim shodom v Ljubljani, uradno zakrožilo med članicami in člani DGN Severne Primorske. V njem je razbrati očitne grožnje z izključitvijo članov v primeru udeležbe na shodu v Ljubljani, pod okrožnico pa se je podpisal predsednik društva Vladan Vukajlović.

V elektronskem sporočilu med drugim piše: »Nekateri od vas ste potrdili udeležbo na shodu, zato vas samo opozarjamo na nekatera dejstva. Na shodu ne gre samo za ozaveščanje o slabih pravicah gluhih in naglušnih, ampak tudi za blatenje in uničenje institucij, ki delajo na področju gluhih in naglušnih… Hkrati vas opozarjamo, da ste v skladu s statutom društva dolžni varovati ugled društva. V skladu s 15. členom statuta se lahko člane, ki škodujejo ugledu društva ali ZDGNS, izključi iz članstva.«

Ob takšnem dopisu se lahko le sprašujemo, ali je podobna okrožnica obšla tudi preostalih 12 regionalnih društev, ki sodijo v sklop ZDGNS, in kdo je takšno okrožnico dejansko diktiral.