Vladni načrt pridobivanja premičnega premoženja za letošnje leto je težak 62 milijonov evrov. Poleg informacijske opreme in drugega premičnega premoženja najdemo na seznamu tudi 40 lahkih kolesnih oklepnih vozil (LKOV 4x4) za potrebe bataljonske bojne skupine v vrednosti dveh milijonov evrov, reševalno-patruljni čoln za potrebe pomorske uprave, gasilsko vozilo v vrednosti 180.000 evrov, pet terenskih vozil za potrebe zavoda za gozdove, tovorno vozilo za potrebe zunanjega ministrstva in celo blindirano vozilo, za katero je v proračunu predvidenih 250.000 evrov.

Na ministrstvu za zunanje zadeve so nam pojasnili, da »zaradi vse slabše varnostne situacije v posameznih državah, kjer delujejo slovenska diplomatsko-konzularna predstavništva (Ukrajina, Izrael, Egipt, palestinsko ozemlje), potrebujejo ustrezno varnostno vozilo«.

»Zunanje ministrstvo trenutno ne razpolaga z blindiranim vozilom,« so poudarili v Mladiki, kjer nameravajo letos kupiti tudi pet osebnih vozil višjega srednjega razreda (140.000 evrov), ki bodo namenjena uporabi na diplomatsko-konzularnih predstavništvih v tujini. »Zaradi oskrbovanja predstavništev in potreb po selitvi uslužbencev ob nastopu ali izteku mandata načrtujemo nabavo tovornega vozila do 3,5 tone nosilnosti in 18 kubičnih metrov prostornine. Menjava je potrebna zaradi iztrošenosti obstoječega starega tovornega vozila in zaradi racionalizacije, povezane z logističnimi potrebami,« nakup tovornega vozila v vrednosti 40.000 evrov upravičujejo na zunanjem ministrstvu.

Skoraj 600.000 evrov je v letošnjem proračunu namenjenih tudi za vozni park finančne uprave (Furs), saj je predvidena nabava 35 osebnih vozil in desetih specialnih vozil za potrebe opravljanja terenskih nalog. V Fursu pravijo, da so se za nakup novih vozil odločili zaradi starosti in iztrošenosti obstoječega voznega parka, pri specialnih vozilih pa tudi zaradi kadrovske okrepitve mobilnih oddelkov finančnih uradov. »Za potrebe mobilnih oddelkov sta predvideni dve kombinirani vozili, predelani v mobilni pisarni in prostor za specialno opremo, ter šest osebnih vozil. Vsa navedena vozila so s statusom vozil s prednostjo (modre luči in zvočna sirena),« pojasnjujejo na finančni upravi.

Največ za vojaška vozila – 7,5 milijona evrov

Na večini ministrstev so nam pojasnili, da nabavo novih vozil načrtujejo predvsem zaradi dotrajanosti voznega parka. Novih vozil se lahko letos nadejata ministrica za okolje in prostor Irena Majcen ter minister za javno upravo Boris Koprivnikar. Slednji že ta mesec. »Za potrebe ministra bomo kupili rabljeno vozilo primernega ranga, saj ima zdajšnje kar 16 let in 300.000 prevoženih kilometrov. Glede na pregled trga rabljenih vozil bo končna cena najverjetneje nižja od ocene v načrtu (30.000 evrov, op. a.),« napovedujejo na ministrstvu za javno upravo.

Na okoljskem ministrstvu nameravajo za »vozilo za prevoz ministra« porabiti do 25.000 evrov. Za nakup so se odločili, ker ministrstvo nima službenega vozila, ki bi bilo primerno za prevoze funkcionarjev. »Za prevoz ministrice se trenutno uporablja službeno vozilo ministrstva za infrastrukturo, BMW 530i, letnik 2000,« pojasnjujejo na okoljskem ministrstvu. Nakup vozil za službene poti zaposlenih letos načrtujejo še na ministrstvih za gospodarstvo, za kulturo, za kmetijstvo..., predvidene cene nakupa pa se gibljejo od 19.000 evrov do 28.000 evrov na vozilo. Največji znesek za nakup najrazličnejših motornih vozil je namenjen obrambnemu ministrstvu oziroma vojski, in sicer vrtoglavih 7,6 milijona evrov.

Po podatkih državnega portala (nazadnje so bili osveženi 1. julija lani) ima država v lasti 3579 vozil in še 110 v najemu oziroma lizingu. Daleč največ jih uporablja (zaradi policije) ministrstvo za notranje zadeve (1878), sledijo obrambno, finančno in kmetijsko ministrstvo. Gre za avtomobile 34 proizvajalcev, prednjačijo pa Renault s 1766 vozili, Škoda s 509 in Opel s 330. Mnogi se bližajo muzejski vrednosti. Kar 2196 avtomobilov v državni lasti (ali 61,4 odstotka vseh) je namreč starejših od osem let, le dobre tri odstotke (118 vozil) jih je država kupila v zadnjem obdobju.

Dodajmo še, da namerava ministrstvo za infrastrukturo letos za potrebe pomorske uprave kupiti reševalno-patruljni čoln v vrednosti 120.000 evrov, in sicer serijsko izdelan napihljiv čoln s trdim plastičnim dnom, dolg od 7 do 8 metrov. Na ministrstvu pojasnjujejo, da je uprava za pomorstvo imela štiri plovila. »Od tega je bilo eno plovilo zaradi dotrajanosti prodano, eno, ki je še v uporabi, pa je prav tako dotrajano in ne omogoča več učinkovitega opravljanja nalog na morju,« dodajajo na ministrstvu.