Na ministrstvu so sicer upoštevali predlog o večji časovni omejitvi pri odpoklicu župana, kar pomeni, da se je obdobje prvih šestih mesecev po začetku mandata podaljšalo na eno leto. Prav tako so določili najmanjše število volilcev, ki lahko z overjenimi podpisi sprožijo pobudo za razpis glasovanja o odpoklicu – to lahko še vedno storita dva odstotka volilcev, ki so glasovali v prvem krogu na zadnjih rednih lokalnih volitvah, a mora biti teh vsaj petnajst. Glasovanje se nato izvede, če zahtevo s podpisi podpre najmanj dvajset odstotkov, a ne manj kot 90 in ne več kot 10.000 volilcev v občini. Med upoštevanimi predlogi je tudi ta, da volilci hkrati s pobudo za razpis glasovanja o odpoklicu župana vložijo tudi pobudo za razpis glasovanja o razpustitvi občinskega sveta.

Po pričakovanjih je ministrstvo ostalo na svojem bregu glede predloga o nepoklicnem opravljanju županske funkcije v občinah z manj kot 5000 prebivalci. Župani so prepričani, da gre pri tem za nekoliko mehkejši način ukinjanja občin. Predsednik Skupnosti občin Slovenije Leo Kremžar včeraj ni zvenel presenečeno, a je zagotovil, da se bodo še naprej borili za spremembo tega določila. »Člen o nepoklicnem opravljanju županske funkcije je nesprejemljiv. V manjših občinah, kjer so majhne ekipe, mora biti eden od funkcionarjev, najsi bo župan ali podžupan, tam zaposlen, sicer zadeve težko funkcionirajo,« opozarja in ob tem izraža bojazen, da minister ne razume najbolje delovanja občin. Kremžar dodaja, da so številni župani zaradi nepremišljenosti ukrepov v zakonu in nedorečenosti strategije zelo jezni, zaradi česar bo o tem tekla beseda tudi na prihodnji skupščini skupnosti občin.

Vprašanje pa je, ali si od ministrstva lahko obetajo še kakšne konkretne spremembe, saj je Virant že pred časom napovedal, da si želi zakon spraviti pod streho še pred jesenskimi lokalnimi volitvami. bs